Aspoň tři větrné elektrárny chce stavět u Počátek na Pelhřimovsku energetická společnost Větrná energie z Brna. První vrtule se roztočí nejdřív za pět let se souhlasem města. V anketě ale většina obyvatel Počátek hlasovala proti elektrárnám. Podle tajemníka městského úřadu Václava Marka radnice zatím oficiální stanovisko nevydala. „Zvažujeme výhody a nevýhody obou variant, rozhodnou zastupitelé,“ prohlásil tajemník s tím, že radnice zvažovala i možnost referenda, ale to asi nebude. „Někteří obyvatelé by si to ovšem přáli,“ poznamenal tajemník.

Na představení Větrného parku Nadějov přišlo kolem padesáti místních.
Bouřlivá debata v Nadějově. Motala se kolem stavby větrných elektráren

Například Milan Povolný, který se na téma elektrárny rozepsal i do městského zpravodaje. Doporučuje podívat se na stavbu větrníků z jiného úhlu. Upozorňuje, že energetické společnosti inkasují vysoké zisky a obcím házejí jen drobky. Volá po referendu. Petra Bejdová z počáteckého penzionu proti větrníkům nic nemá. „Pokud z toho město bude mít prospěch, jsem pro. Když nebudou elektrárny u Počátek, postaví je v Žirovnici nebo jinde. My se na ně budeme denně dívat a nic z toho město nebude mít,“ prohlásila.

V Žirovnici na Pelhřimovsku chtějí „sklízet vítr“ hned čtyři společnosti. „Postupně se s jejich nabídkami seznamujeme a vyhodnocujeme. Firma ČEZ uskutečnila v září veřejnou debatu. Věřím, že ti, kdo přišli, si určitě ohledně větrných elektráren rozšířili obzory. Poměrně daleko s přípravou projektu je větrná elektrárna v katastru obce Cholunná, kde by místní rodák rád tento projekt zrealizoval,“ informoval obyvatele Žirovnice starosta Radek Vopravil.

U Častrova na Pelhřimovsku se stavba elektráren nelíbí Kraji Vysočina. Nechce poničit ráz krajiny. „Větrné elektrárny na pomezí sídel Pelec a Častrov v prostoru horizontu Pelecký kříž by negativně vizuálně ovlivnily celou oblast Počátecka,“ sdělil kraj a stavbu nedoporučuje. Přitom například zastupitel Častrova Ondřej Pána by proti větrné elektrárně nebyl, pokud by měla obec ze stavby hlavní prospěch. „Každá obec by měla mít nějaký zdroj energie. Větrná elektrárna má na životní prostředí určitě menší negativní vliv než těžba uhlí,“ konstatoval.

Na Havlíčkobrodsku stojí větrné elektrárny u obce Kámen a Věžnice. Na snahu společnosti ČEZ obnovitelné zdroje postavit na Vysočině elektrárny další, reagovala jen obec Velká Losenice u Žďáru nad Sázavou. „Podepsali jsme smlouvu o spolupráci. V našem katastru budou stát až čtyři větrné elektrárny,“ upřesnil starosta Radek Pátek.

Debata na téma větrné elektrárny v Přibyslavi.
Větrné elektrárny: Co z toho budeme mít, ptali se lidé v Přibyslavi při debatě

Záměr obec projednala i s obyvateli. „Měli jsme jednání zastupitelstva, setkání s lidmi, protesty nezazněly. Tak jsme se rozhodli podepsat,“ konstatoval starosta. Jak dodal, Velká Losenice vidí ve stavbě elektráren hlavně finanční přínos do rozpočtu. Brzkov na Jihlavsku dává dlouhodobě najevo, že elektrárny nechce. „Žádné peníze nás nepřesvědčí abychom si nechali znetvořit krajinu,“ poznamenal starosta Aleš Bořil s tím, že rozhodnutí Velké Losenice považuje za zradu na ostatních obcích z regionu, které zatím váhají nebo jsou proti.