Česká pošta by mohla už příští rok zrušit až stovky poboček.

Umožnit jí to má chystaná vyhláška Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), která navýší docházkovou vzdálenost k pobočkám ze současných 2,6 na deset kilometrů.

Na Pelhřimovsku rušení hrozí například Křeči u Černovic. Její starosta Josef Čamra o celém tématu už několik let jako zástupce Sdružení místních samospráv (SMS) jedná i na nejvyšší úrovni.

A co sociální cítění?

„Pošta argumentuje úsporami, ale hlavně starším lidem to zkomplikuje život. Pobočka pošty je pro každou obec tradicí. Samozřejmě nemůže mít takové zisky jako nějaká pobočka v Praze, ale musí tu být přece také nějaké sociální cítění," vysvětluje Čamra.

Podle něj jsou pošty v malých obcích nutné pro výplaty důchodů a další úkony a  jsou propojeny s Poštovní spořitelnou. Křečský starosta také dodává, že zvlášť během zimy trvá nějakou dobu, než listonoši s lidmi vše vyřídí, tím pádem nelze desítky obcí takto obhospodařovat „z dálky".

A uráží ho argument, který podle něj použili zastánci rušení – že prý se starší lidé chodí na pošty jen ohřát.

V Křeči navíc pobočka sídlí v budově obce, které Česká pošta platí nájem. „Pokud by k rušení došlo, musí to aspoň půl roku dopředu dát vědět, aby se vyřešilo jiné využití prostoru," upozorňuje na problém řady obcí  Josef Čamra.

Spojence proti rušení pošt teď hledá třeba v předsedovi Senátu Milanu Štěchovi nebo ve vysočinském hejtmanovi.

Hlavně pro starší

Téma rušení pošty se v minulosti objevilo i v Bohdalíně. Teď se zatím nezmiňuje. „O tom, že u nás zanikne, se naposledy uvažovalo, když se na České poště měnili generální ředitelé, což je zhruba nějaké dva roky zpátky. Od té doby je klid," uvedl bohdalínský starosta Josef Staněk.

V obci pošta dál funguje, ale má změněnou pracovní dobu. Starosta však má jasno – pošty se v žádném případě vzdát nechce. „I kdyby tu měly být poštovní služby zachovány v omezené míře, tak se tu prostě musí udržet, a to hlavně kvůli starším občanům, kteří by měli problém si pro poštu jezdit jinam," dodal Staněk.

ČTÚ je podle poštovního zákona povinen připravit předpis k zajištění minimální dostupnosti základních služeb, což znamená i stanovit požadavky na umístění poboček.

Ale to, kolik poboček bude dál Česká pošta provozovat nad dostupnost určenou vyhláškou, záleží pak už na ní.

Podle mluvčího České pošty Iva Mravinace je důležité, jaké parametry sítě ČTU stanoví. „O změně sítě však máme vlastní představy, s postupnou proměnou počítáme nejméně do roku 2017. Stále platí, že vše nejprve projednáme se Svazem měst a obcí a se změnami musí souhlasit i každá místní samospráva, kde máme v úmyslu změnit formu poštovní obsluhy," řekl.

Česká pošta už dříve avizovala, že v budoucnu hodlá využít pro své služby třeba obec nebo místní podnikatele, zejména obchody. Tento tzv. franchising, kdy Česká pošta za vybrané služby zaplatí jinému subjektu, je běžný třeba v Polsku a dalších zemích EU.

„To ale neznamená, že kvalita služeb se v místech, kde vzniknou poštovní franšízy, změní. Naše zkušenosti jen potvrzují, že cesta, která kopíruje evropský trend, je správná," dodal Mravinac.

Podle tajemníka SMS Tomáše Chmely by ale šlo o snížení komfortu. „A navíc by obec sice inkasovala za služby třeba tři tisíce měsíčně, ale ve smlouvě by pak měla za porušení některých předpisů i statisícové sankce, což by obec mohlo dostat do finančních problémů," tvrdí Chmela, podle kterého by rušení pošt nutilo lidi z menších obcí víc jezdit autem nebo autobusem.

Zastaralá síť

Česká pošta přesto argumentuje tím, že současná poštovní síť s téměř 3 400 pobočkami je stará 150 let, a pobočky se proto musí stěhovat tam, kde je vysoká poptávka. Poštovní trh čeká v roce 2013 úplná liberalizace – konkurenti České pošty tak budou moci nově doručovat i psaní do 50 gramů za cenu pod 18 Kč.

Pokud by byla poštovní síť změněna, změnila by se i průměrná plocha obsluhovaná jednou pobočkou (viz rastr). Zastánci omezování tvrdí, že nyní máme tyto plochy zbytečně malé, jeho odpůrci naopak varují, že při hromadném rušení se Česko v tomto ukazateli dostane na chvost EU.

Území obsloužené jednou poštou

Nizozemsko 16 km2, Velká Británie 20, Itálie 22,  Česko 23, Německo 27, Slovensko 31, Francie 33, Polsko 39, Rakousko 44, Dánsko 54, Irsko 61, Řecko 85, Švédsko 233, Finsko 345.

Údaje v kilometrech čtverečních jsou z roku 2011 a ve velké míře závisejí hlavně na hustotě osídlení.