Obci se v uplynulém roce dařilo také v celostátním klání. „Tam se nám povedlo vybojovat zlatou příčku a čestné uznání Naděje pro živý venkov,“ sdělil starosta Stanislav Koukal.

Za vítězství si Bořetín vysloužil peněžní odměnu ve výši sto tisíc korun. Za tyto peníze Bořetínští proměnili starou hospodu v zázemí pro zájmové spolky. „Odborné komisi se líbila hlavně činnost spolků a život v obci, tak jsme si řekli, že jim vytvoříme prostory, které budou moci všichni využívat,“ pokračoval starosta.

Pro porotu chystají výstavu výrobků

Na dění v obci chce Bořetín vsadit také letos. Porotu Vesnice roku příští týden přivítá výstavou. „Máme spoustu šikovných obyvatel, kteří se věnují zajímavým koníčkům nebo dělají pěkné výrobky. Z jejich činnosti jsme pro porotce sestavili expozici,“ prozradil Koukal. A co budou porotci ve vesnicích posuzovat?

„Komise se zaměří na rozvojové záměry obcí, péči o veřejná prostranství nebo společenský život,“ nastínil Martin Hyský, radní kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Jasno o vítězi bude v polovině příštího týdne, kdy komisaři zavítají do všech přihlášených vesnic. Nováčkem v soutěži je letos Nová Buková. Účast v klání je podle starostky Marty Kosové odměnou za čtyřleté zvelebování obce. „Myslím, že jsme odvedli velký kus práce. Opravili jsme kulturní dům a zavedli vodoměry v obci,“ líčila Kosová.

„Také se nám povedlo zařídit, aby se přebytky bukovské vody sváděly pro využití do Pelhřimova,“ uzavřela starostka Kosová.

NELA KYSELOVÁ, JAN CIHLÁŘ