Policie se při kontrolách zaměří na provoz na dálnici D1, frekventované silnice první třídy, ale také na silnice nižších tříd. Očekává totiž, že na svátky, jako tradičně, sedne za volant více lidí. „Dopravně bezpečnostní akce začne již v pátek devětadvacátého března a bude pokračovat až do pondělí prvního dubna,“ upozornila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté chtějí také hlídat úseky silnic, kde dochází častěji k dopravním nehodám. Zaměřit se chtějí hlavně na dodržování nejvyšší povolené rychlosti, opilé řidiče a kontrolovat budou i technický stav vozidel. Do kontrol tak nasadí vyšší počet policistů. „Silniční provoz je v průběhu velikonočních svátků specifický. Mnozí lidé volné dny o prodlouženém víkendu využívají k návštěvám turistických cílů, chat či příbuzných, proto se zaměříme hlavně na frekventované silnice, kde dochází k vyššímu počtu dopravních nehod,“ potvrdil slova mluvčí David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Putování velikonoční Bystřicí nad Pernštejnem 2024.
Na Velikonoce jako v létě: Vysočina se ohřeje až na dvacet stupňů

Policie také vyzývá k opatrnosti méně zkušené řidiče a cyklisty. „Zvláště o Velikonočním pondělí, pokud je příznivé počasí, tradičně vyjede dopoledne mnoho cyklistů. Je nutné zdůraznit, že pokud cyklista požívá před jízdou nebo během ní alkohol, snižuje svoji schopnost jízdní kolo ovládat a snadno havaruje,“ upozornila Čírtková. Dodala také, že takové nehody cyklistů často končí vážnými zraněními.

Mluvčí ještě upozornila, že alkohol nemají pít před jízdou ani cyklisté. „Cyklista je podle zákona považován za řidiče, v tomto případě nemotorového vozidla, a platí pro něho stejná pravidla jako pro řidiče motorových vozidel,“ dodala policejní mluvčí.

Záchytná stanice v Jihlavě. Ilustrační foto.
Žena z Humpolce se opila s přáteli a pak ztropila ostudu. Řádila i před domem

V loňském roce policie na Vysočině v období kolem Velikonoc řešila devatenáct nehod, při nichž se jeden člověk těžce zranil a osm lidí se zranilo lehce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nový terminál VRT u Jihlavy má svoji podobu. Podívejte se

Zdroj: Deník/Martin Singr