„První bude přednáška profesora Zdeňka Opatrného,“ prozradila pracovnice humpoleckého muzea Dr. Aleše Hrdličky Kateřina Jančurová, čímž 2. listopadu odstartuje letošní cyklus Věda v muzeu ve výstavním sále na Dolním náměstí v Humpolci.

Tím ale Věda v muzeu, která potrvá až do dubna a uskuteční se každý první čtvrtek v měsíci, teprve začne. „Již po třetí u nás budou přednášet manželé Bezděčkovi z jihlavského muzea, kteří budou mluvit o jejich cestě do Keni,“ nastínila další přednášku Kateřina Jančurová.

Během půl roku přijde řeč na různá témata. „Dále bude například přednáška pana Hrdličky s názvem Kořeny, vznik a vývoj státu Izrael, která bude cestovatelsko-historická. Máme naplánovanou i přednášku Radonová voda, léčivá energie z nitra země, kterou povede paní doktorka Lenka Hájková,“ vyjmenovala další plánované akce Jančurová.

Humpolecká Věda v muzeu vznikla podle vzoru Science Café. „Ve výstavním sále na Dolním náměstí simulujeme takovou muzejní kavárnu,“ přemítala Kateřina Jančurová. Organizátoři do zmíněného sálu nanosí stoly a židle. Během odborných přednášek nechybí káva, čaj, pivo, pito ani malé občerstvení. „Samozřejmě hlavní je ta vydatná dávka vědeckých informací,“ zdůraznila s úsměvem muzejní pracovnice.

Pravidelně se před návštěvníky střídají buď regionální odborníci nebo renomované vědecké osobnosti. „Nabízíme různá témata, aby se v rámci jedné sezony Vědy v muzeu pokrylo co největší spektrum,“ zdůraznila Jančurová s tím, že mnohdy dávají organizátorům tipy na přednášející sami návštěvníci.

Pravidelné čtvrtky zasvěcené vědě v humpoleckém muzeu Dr. Aleše Hrdličky odstartují 2. listopadu již pátým rokem. „Začínala s tím ještě moje bývalá kolegyně Jana Moravcová, která právě tento projekt Science Café znala a přišlo jí jako dobrý nápad přivést ho i sem,“ zavzpomínala na začátky Kateřina Jančurová.

Science Café se totiž nejčastěji konají ve větších městech, jako je Praha, Brno, Olomouc nebo Ostrava. „Funguje to třeba ještě v krajských městech, ale ona to chtěla zkusit i tady v Humpolci a pokusila se vědu a vědce dostat sem,“ doplnila Jančurová.

V Humpolci se za pět let vystřídala řada vědeckých pracovníků a přednášky si získaly své pravidelné příznivce. „Myslím si, že Věda v muzeu se již tady v Humpolci usadila a zabydlela,“ uzavřela s nadšením Kateřina Jančurová.