Od začátku října mohou zájemci do Domova pro seniory v Pelhřimově darovat předměty a věci, které se používaly v šedesátých letech minulého století. „Darovat mohou ošatky, některé starší předměty i třeba porcelán nebo hrníčky, staré váhy a drobné přístroje,“ vyjmenovala příklady vhodných darů ředitelka Domova pro seniory v Pelhřimově Petra Kratochvílová.

Věci z šedesátek, nebo i staršího období, poslouží tamním seniorům s návratem do minulosti. „Chceme tady to prostředí klientům trošku zlepšit a připomenout jim ty časy, ve kterých vyrůstali,“ vysvětlila účel Kratochvílová.

Současnost a věci s ní spojené jsou totiž pro mnohé seniory cizí. „Doba jde teď rychle a moderní věci, kterými my disponujeme, samozřejmě oni již neznají,“ konstatovala ředitelka domova pro seniory s tím, že klienti jsou často nemocní a staré předměty jim mohou mimo jiné připomenout i časy, kdy byli zdraví.

Předměty spjaté s minulostí se dokonale hodí na vzpomínkovou terapii, kterou v Pelhřimově již praktikují. Klienti pelhřimovského domova pro seniory si mohou s terapeutkami povídat, k čemu byla konkrétní věc užitečná a na co se používala. „V současné době využíváme pouze obrázky předmětů, které máme nafocené na fotografiích nebo jsme si je postahovali z internetu,“ přiblížila současný způsob praktikování vzpomínkové terapie Petra Kratochvílová.

Senioři si při zmíněné terapii také vybavují konkrétní situaci ze svého života a pak svůj vlastní příběh vyprávějí. Staré předměty se díky tomu stávají důležitou podpůrnou vzpomínkou. „Nejde jen o nějakou planou výzdobu, že bychom se na to dívali, ale s věcmi budeme normálně pracovat,“ upozornila Kratochvílová.

Důvod, proč je v Pelhřimově největší zájem právě o věci z šedesátých let minulého století, je velmi jednoduchý. „Vztahuje se to k tomu, abychom podchytili dobu, kdy naši klienti byli v produktivním věku,“ objasnila Kratochvílová.

První dárci věcí ze šedesátek se už přihlásili. „Ozvali se asi tři lidé. Jednalo se o nějaké košíky a ošatky,“ uzavřela Kratochvílová.