Borci z Pacova s přehledem převálcovali například profesionální hasiče z Jihlavy nebo ze Žďáru nad Sázavou. A to se soutěže zúčastnili poprvé. „Jeli jsme sbírat zkušenosti a přiučit se něčemu novému, vůbec nás nenapadlo, že bychom mohli vyhrát," komentoval velitel stanice v Pacově, Jaroslav Čížek.

Mimo soutěž předvedli své výkony také hasiči z Jihomoravského kraje a dobrovolní hasiči z Nového Města na Moravě. „Příprava na soutěž byla čerpána z praxe i ze speciálního tréninku. Samozřejmě vše se natrénovat nedá a nezbývá pak nic jiného než uplatňovat zkušenosti z praxe, ze zásahů. Nedílnou součástí je i trocha improvizace. Celková příprava na soutěž se nesla v duchu hesla: Těžko na cvičišti, lehko na bojišti," přiblížil Jaroslav Čížek. Soutěž ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel není jen pouhým kláním mezi hasiči, ale měla by veřejnosti ukázat, že hasiči jsou připraveni rychle poskytnout komukoliv v nouzi potřebnou a kvalifikovanou pomoc. Úkolem pěti družstev bylo v časovém limitu vyprostit zraněného figuranta. Jejich práci pak vyhodnocoval tým rozhodčích, který mimo jiné posuzoval taktiku celého zásahu, samotné provedení zásahu a první předlékařskou pomoc.

Nevědí, co je čeká

„Nejtěžší je asi to, že nikdy předem nevíme, jaká varianta je pro nás přichystaná. Nevíme, co nás konkrétně bude na místě čekat – jedno či dvě havarovaná vozidla, střelná zbraň v autě nebo řidiče hovořícího cizím jazykem.  Naopak asi nejlehčí pro nás bylo to, že jsme šli na řadu jako první. Nebyl tak čas na nervozitu a dohady. Mohli jsme pak v klidu sledovat výkony ostatních družstev," popsal velitel a dodal, že pak přišel čas i na hodnocení toho, co udělali lépe či naopak hůře a co mohli zvládnout jinak. Stanice v Pacově patří mezi ty menší a tím pádem nemá tolik výjezdů k dopravním nehodám, jako ve velkých stanicích. A právě proto hasiči kladou větší důraz na speciální výcviky.

„Respekt před konkurencí určitě byl. Ale tím, že jsme menší stanice, tak klademe větší důraz na speciální výcviky.  Na soutěži ve vyprošťování jsme byli poprvé a věděli jsme, že nemáme co ztratit," řekl velitel s tím, že  oslavy prvenství se už konaly a určitě ještě nějaké proběhnou.

„Taková soutěž se nevyhrává každý den. Je to pro nás ohromně motivující a zároveň i zavazující. Rád bych tímto kolegům poděkoval za čas, který věnovali přípravě, za dosažený vynikající výkon,  za výbornou reprezentaci naší stanice v Pacově, i celého Územního odboru Pelhřimov," uzavřel Jaroslav Čížek.