Znak i vlajka budou v brzké době hotovy, oficiálně je ale místní přijmou až příští rok. Vyklantický znak má podobu červeného štítu se zlatou koulí a třemi stříbrnými pštrosími pery, přičemž dvě jsou do ústředního motivu zabodnuty seshora a jedno zespodu. Horní část znaku zdobí přirozená stříbrná lilie. Z každé strany je pak motiv doprovázen jedním stříbrným šestilistým květem se zlatým semeníkem. Každý květ je umístěn na zlatém prohnutém stonku s listy vyrůstajícími z bočního okraje štítu.

„Měli jsme na výběr z více historických znaků. Na našem zámku se střídali různí pánové. Vybrali jsme ten po hraběti Harrachovi, který náš zámek spolu s místním kostelem nechal postavit," vysvětlil starosta obce František Jakl. To potvrzují i slova autora obecních symbolů.

„Hlavní znaková figura je převzata z erbu rodiny Harrachů, která držela panství Vyklantice od počátku osmnáctého století a která se významně zapsala do dějin obce. Historická paměť na tuto etapu dějin obce trvá dodnes," přiblížil Tejkal.

Figurální doplňky, dva květy na stonku a přirozená lilie, jsou vyjádřením zasvěcení dvou kaplí ve dvou místních částech Vyklantic.

Ta ve Starém Smrdově je zasvěcena Panně Marii. Kaple v Petrovsku je pak zasvěcena svaté Anně.
A právě ke svaté Anně by se mělo vztahovat i datum přijetí symbolů. „V červenci právě někdy kolem svaté Anny bychom chtěli uspořádat sraz rodáků a znaky přijmout," nechal se slyšet starosta. Vyklantičtí se na symboly mohou těšit 26. července příští rok.

Na nové vlajce je vidět inspirace historickým znakem. Opakují se na ní znakové figury doplněné o dva krajní vertikální pruhy v barvách těchto figur. Na pozadí jsou tři svislé pruhy – žlutý, červený a bílý v poměru 1:3:1.

V červeném pruhu se nachází žlutá koule prostrkaná třemi bílými pštrosími pery. Vše je opět v horní části provázáno přirozenou bílou lilií.

Po stranách vlajky se také nacházejí bílé šestilisté květy se žlutým středem na žlutém prohnutém stonku s listy.

Karolína Hovorková