Tradiční velké bloky ODS, ČSSD nebo Nezávislých kandidátů doznaly ve svých kandidátkách spíše kosmetických změn. V Humpolci bude o starostenské křeslo bojovat opět Jiří Kučera, stejně tak v Pelhřimově bude post obhajovat Leopold Bambula. Pacovský starosta Lukáš Vlček opět stanul včele SNK – Sdružení pro rozvoj a prosperitu Pacovska. SNK – Kamenice vaše volba postavilo do čela opět současného starostu Kamenice nad Lipou Ivana Pfaura.

Změny v pořadí hlásí pelhřimovští sociální demokraté, kteří z první příčky sesadili současného místostarostu Bohumila Kovandu. Toho nahradil Vnislav Jelínek. Dlouhodobý člen zastupitelstva Jelínek se tak stal vyzyvatelem občanského demokrata Bambuly.

Lidovci budou v boji o křesla chybět

V Humpolci povede do boje sociální demokraty důchodce Antonín Daněk. Úbytek kandidátů zaznamenávají křesťanští demokraté, kteří se neucházejí o místa v zastupitelstvu v Kamenici nad Lipou.

Souvislost s květnovým celorepublikovým debaklem však předseda okresního výboru křesťanských demokratů Miroslav Houška nevidí. „Nechtěl bych si myslet, že se neúspěch v parlamentních volbách na Pelhřimovsku promítl. Zatímco ve městech je zastupitelstvo spíše prestižní záležitost, na malých obcích jde často o nechuť lidí kandidovat,“ řekl Houška.

Jak dodal, nemyslí si, že za úbytek kandidátů mohou přestupy členů strany do momentálně úspěšnější formace TOP 09. „Zkoušel jsem tyto odchody dohledat, ale u TOP 09 to bohužel není možné, takže evidenci nemám. Soudím ale, že v Pelhřimově, Pacově a ani v Humpolci se tak nestalo,“ dodal předseda výboru.

Věci veřejné: jen v Humpolci

Regionálním vyslancům strany Radka Johna se podařilo sestavit kandidátku pouze v Humpolci. Podle předsedkyně tamních Věcí veřejných Kataríny Křížové jsou lidé se současným stavem věcí více méně spokojeni, a proto chtějí oslovit voliče specificky zaměřenou politikou. „Chceme obnovit farmářské trhy a podpořit regionální produkty a kvalitní potraviny,“ vysvětlila Křížová.

„Vysočina je tradičně zemědělský region a je opravdu velká škoda, že zde něco takového nefunguje,“ doplnila předsedkyně Věcí Veřejných, Katarína Křížová. „Topka“ se naopak zahnízdila ve všech obcích s rozšířenou působností na Pelhřimovsku s výjimkou Kamenice nad Lipou.

Tam volby naopak okoření a na nacionalistickou strunu potenciálních voličů mírně zabrnká Suverenita Jany Bobošíkové.

Kromě Suverenity budou o přízeň voličů ve čtvrtém největším městě okresu bojovat sociální demokraté, komunisté a občanští demokraté.