Tohoto pravidla se drží i ve Štítném u Žirovnice, kde se v sobotu odpoledne konal již šestý ročník klání Štrúdl open  aneb Zlatá trouba, tedy soutěže o nejlepší jablečný závin.

„Vše začalo tím, že jsme pořádali mikulášské odpoledne pro děti a chtěli jsme, aby se na něm nenudily ani maminky a babičky, tak jsme si řekli, proč ho nespojit se štrúdlovou soutěží," zavzpomínala na vznik, dnes již tradice, předsedkyně štítenského osadního výboru Jana Tušilová.

Záleží hlavně na jablkách

Letos se do klání zapojilo deset „štrúdlařů", jejichž výtvory pod přidělenými čísly hodnotila osmičlenná porota složená z návštěvníků sobotní akce. Soutěžní záviny ochutnávala i čertice, za kterou se přestrojila Martina Knoblochová, která do Štítného jezdí na chalupu.

„Je to těžké rozhodování, všechny štrúdly, co jsme zatím ochutnali jsou moc dobré," nechala se po degustaci prvních pěti kousků slyšet Knoblochová. A co je podle ní zárukou úspěchu pro přípravu chutného závinu? „Myslím, že záleží hlavně na druhu jablek, který použijete," míní Martina Knoblochová.

Všichni porotci chodili ke stolu se soutěžními vzorky vyzbrojeni tužkou a papírem. Jak vysvětlila vedoucí štrúdlové komise Eva Brýnová, úkolem hodnotitelů bylo přiřadit ke každému závinu počet bodů od jednoho do deseti, podle toho, jak jim který štrúdl chutnal. „Pak se body sečtou a tři záviny, které jich dostanou nejvíce, vynesou svým autorům tři první místa," popsala vedoucí komise Brýnová.

Snad děti převezmou tradici

I když v klání jde podle pořadatelů vždy především o to, dobře si pochutnat a pobavit se, na tři vítěze čekají ceny v podobě dárkových balíčků v hodnotě několika set korun. Jeden z nich si před třemi lety odnesla i důchodkyně Marie Brýnová. Ta při pečení jablečného závinu vsází na kynuté těsto.

„Soutěžila jsem celkem dvakrát, jednou jsem vyhrála a podruhé jsem se neumístila. Teď už mě to neláká. Přenechám to těm mladším a chodím se jen dívat," usmála se Marie Brýnová.

A kdo stanul na pomyslné „bedně" pro vítěze letos? Všechny ceny nakonec putovaly k chalupářům z Prahy. První a zároveň třetí místo obsadila Marie Tylová, která soutěžila se dvěma štrúdly. „To je povoleno, ale letos vůbec poprvé se nám stalo, že se oba dva umístily," podotkla Jana Tušilová.

Bronzovou příčku obsadila Liliana Muselová, nejmladší soutěžící, která závin pekla za pomoci babičky. „Doufám, že právě děti jednou štrúdlovou tradici ve Štítném převezmou a nenechají ji zaniknout," uzavřela s přáním Jana Tušilová.