Představitelé Jiřic si brousí zuby ještě na opravu kapličky, kterou v roce 2018 čeká 140. výročí vysvěcení. V současné době mají Speřice celkem čtyři rybníky, z nichž jeden patří obci a tři menší jsou soukromé. „Letos bychom rádi nechali odbahnit náš rybník. Rovněž plánujeme vybudování nového, menšího rybníku pod tím stávajícím. Na obě akce budeme žádat o dotaci, protože z vlastních zdrojů bychom to nezafinancovali. Zatím tedy nemohu říct, kdy se pustíme do práce," přemítal starosta Jiřic Miroslav Jirků.

Jak dále doplnil, nový rybník by měl sloužit k zadržení vody v krajině. Rovněž ho ke své činnosti využijí tamní rybáři. „Na koupání ale nebude," podotkl starosta. V hledáčku dalších oprav je i kaplička na návsi, která za tři roky oslaví 140 let od vysvěcení. Jirků zmínil, že do té doby by chtěli opravy zvládnout.

„Jde zejména o venkovní fasádu, která by si zasloužila novou tvář, protože zub času se na ní podepsal. Stavbu trápí i vlhko. Zda se kaplička opraví i vevnitř, bude záležet na penězích," doplnila jiřická zastupitelka a zároveň obyvatelka Speřic Irena Krčilová. Dodala, že v roce 2012 byly kolem kapličky pokáceny vzrostlé lípy a místo nich zasazeny nové, takže nyní je na dominantu vesnice dobře vidět.

Před dvěma lety byla ve Speřicích dokončena kanalizace, která vede do čističky odpadních vod v Humpolci.

Loni v obci vyrostlo dětské hřiště, jež tam do té doby scházelo. „Speřice se poměrně rychle rozrůstají, dnes už mají sto jedna obyvatel a hodně přibývá mladých rodin 
s dětmi, proto jsme investovali do dětského hřiště. To jsme vlastně nechali vybudovat i u nás v Jiřicích, kde také počet mladých rodin s dětmi roste," zmínil starosta Jirků.