Už o víkendu si budou moci běžkaři užít nejen klasické lyžování, ale také bruslení. „Na víkend bude připraveno minimálně 10 až 15 kilometrů klasiky a zhruba pět až šest kilometrů na bruslení," informoval starosta Lhoty - Vlasenice Milan Houška.

O běžecké trasy se ve Vlasenici stará místní Pavel Zahradník se svou rodinou již osmou sezonu. „Loni jsme také lyžovali, ale asi jen tři týdny, tak doufám, že letos to bude lepší. Zatím to vypadá dobře," pochvaloval si Houška.

Dodal také, že o víkendu budou na běžkování ideální podmínky. „Sníh už by neměl padat a má mrznout i přes den. Navíc v sobotu a neděli bude v kulturním domě otevřená hospoda, takže zájemci se mohou po sportovním zážitku i občerstvit," lákal běžkaře Houška.

Do tvorby běžeckých tras pro lyžaře se včera odpoledne, díky vhodným podmínkám a zhruba dvaceticentimetrové vrstvě sněhu, pustili i v Humpolci. „Dnes před třetí hodinou vyrážíme na první běžeckou trať směrem Krasoňov, která je dlouhá 29 kilometrů," řekl včera Jaroslav Viktora, ředitel technických služeb Humpolce, které spravují běžkařské stopy společně s tamním střediskem sportu.

Letos se tak budou moci běžkaři lyžařskými stopami na Humpolecku prohánět opět asi po třech letech. „Když je dost sněhu, tak u nás děláme čtyři okruhy, které celkem měří zhruba 70 kilometrů," přemítal Viktora.

Prozradil také, že pokud ještě napadne sníh, vytvoří dnes další běžecký okruh, který povede směrem na Kaliště a Pusté Lhotsko.
Dostatek sněhu na tvorbu lyžařských stop ale zatím ještě nemají v Pelhřimově. „V současné době lyžařské stopy nejsou upravené z důvodu nesouvislé vrstvy sněhu. Průběžně sledujeme klimatické podmínky a hlavně výšku, souvislost sněhové pokrývky a sílu větru," vysvětlil Jaroslav Záběhlík z Technických služeb města Pelhřimova.

Ty upravují celkem tři běžecké trasy, a to Vlásenice – Starý Pelhřimov, Městské sady – Radětín a Pelhřimov – Křemešník.

Celková délka stop je zhruba 40 kilometrů v závislosti na výšce sněhové pokrývky. „Stopy lze strojově upravovat při dostatečné a souvislé sněhové pokrývce. V opačném případě může dojít k poškození techniky na polní oranici a lesních úsecích," ukončil Jaroslav Záběhlík.