V již patnáctém ročníku této ankety mohou zájemci hlasovat ve dvou kategoriích, kterými jsou Kulturní aktivita a Péče o kulturní dědictví. V kategorii Kulturní aktivita letos na Pelhřimovsku bojuje například festival Folkaliště, XXI. Středověké slavnosti na hradě Orlík či Santiniho barokní slavnosti, které se konají v Humpolci i v Želivě.

Do druhé kategorie Péče o kulturní dědictví bylo jmenováno hned šest počinů z Pelhřimovska. O největší počet hlasů tak letos bojuje obnovená návesní kaplička v Roučkovicích, místní části Pacova, restaurovaná kašna na náměstí v Nové Cerekvi a celkově obnovený pivovar v Kamenici nad Lipou.

Nominované byly do této kategorie také počiny jako zrestaurovaná socha svatého Jana Nepomuckého v Rozkoši, části Humpolce, zrekonstruovaný Šrejnarovský dům v Pelhřimově, ve kterém mimo jiné sídlí nově a moderně vybavené Turistické informační centrum, a obnovená kaplička v Žirovnici, která se tyčí na poli ve směru na Kamenici nad Lipou.

V soutěžní kategorii Kulturní aktivita je letos přihlášeno celkem devětadvacet kulturních akcí z celé Vysočiny. V kategorii Péče o kulturní dědictví je jen o jeden počin více než v předchozí kategorii, tedy třicet obnovených, zrestaurovaných, opravených či zrekonstruovaných památek z Kraje Vysočina.

Hlasovat mohou zájemci od 1. března do 31. března. Svůj hlas, který mohou dát vždy jen jedné akci v každé kategorii, mohou poslat poštou či elektronicky.