Posádku tvoří řidič a minimálně jeden závozník.

Soutěže se neúčastní jen Češi. Stejně jako loni přijede několik posádek také ze Slovenska a z Maďarska. „Disciplíny zůstávají stejné jako v předešlých letech," řekl jeden z organizátorů Michal Tolkner.

V prvním kole jde především o rychlost, ve druhém jde o to, kdo si nejlépe poradí s nakládáním věcí na zápřežný vozík. Zahájení proběhne v 11 hodin. Samotný start stanovili organizátoři na dvanáctou.

Malé změny však budou ve věcných darech. „Letos účastníci nedostanou nové pneumatiky na své stroje, tak jako tomu bylo minulý rok," dodal Tolkner.  Odborná porota ocení nejlepší závodníky jako tradičně poháry, medailemi a diplomy. Soutěž traktůrků ve Ctiboři je mezi diváky oblíbená. „Loni se přišlo podívat asi přes tři sta lidí," řekl další z organizátorů František Novák.

Závod se odehrává v členitém přírodním terénu na trati dlouhé asi dva a půl kilometru. Start závodu vypadá tak, že jezdci stojí vyrovnáni na startovní čáře a s výstřelem musí doběhnout ke stroji s motorem v klidu a uvést ho do chodu řemenem.

Po adrenalinové podívané si návštěvníci užijí dvě kulturní vystoupení. Od devatenácti hodin vystoupí dechová skupina Božejáci. „V půl deváté večer vystřídá Božejáky zábavová kapela Onkel," uzavřel Novák.

Zuzana Rodová