„Kvůli moru, který měl několik ohnisek, se muselo spálit celkem 308 včelstev, což je vysoké číslo," sdělil Jaroslav Bártl, předseda okresního výboru včelařů v Pelhřimově a  zároveň předseda základní organizace Českého svazu vče-lařů v Humpolci.

Prolet 
se opozdil

Jak dodal, od prvního dubna letošního roku ale platí novela zákona, která už nenařizuje likvidovat v oblasti postižené morem veškerá včelstva.
„Do dubna platilo, že pokud by bylo morem postiženo byť jedno včelstvo, musí chovatel zlikvidovat všechna. Nyní, když nákaza nepřesáhne patnáct procent všech včelstev nakažených morem včelího plodu, mohou se ta zdravá zachovat," přiblížil Bártl s tím, že mor včelího plodu je nebezpečný pouze samotným včelám – lidé konzumující med se ho obávat nemusejí.

K dobru včelám nepřispěla ani letošní dlouhá zima, kvůli které nemohly včas vyletět z úlů, aby si vyprázdnily výkalový vak. „Letos se první prolet kvůli počasí oproti loňsku opozdil o měsíc. Včely tedy kálely v úlech, což s sebou přineslo nemoci a další úhyn," pokračoval Jaroslav Bártl. Opoždění jara také může za to, že ve včelstvech je málo plodu. Když matka naklade vajíčka a  včely se vylíhnou, jsou schopné přinášet nektar až za čtyřicet dnů.

A pokud v současné době včelstva nemají dostatek plodu, tak letos ztrátu, kterou utrpěly kvůli počasí, už nedohoní. To podle Bártla znamená, že v letošním roce vyprodukují velmi málo medu.

Zas až tak černě situaci nevidí včelař Filip Liška z Pravíkova. „Je pravda, že zima byla opravdu netypicky dlouhá, ale včelstva mi přezimovala silná a v dobré kondici. Teď záleží hlavně na tom, jestli budou mít na co létat," nechal se slyšet Liška.

Liška vzápětí zavzpomínal, že loni touto dobou už byla například řepka  pěkně vzrostlá. „Pokud bude včelám přát počasí, tedy nebude ani moc sucho ani vlhko, myslím, že mají šanci to, co zameškaly vinou zimy ještě dohonit," míní Filip Liška.

O tom, jak bude vypadat letošní situace ohledně medu, podle něj rozhodne květen a červen. „Až tehdy mohu jasněji odhadnout, kolik medu letos včely vyprodukují, od čehož se budou odvíjet i jeho ceny. Teď si ale netroufám nic předpovídat," dodal Liška.

Konzumenti medu, které jsme oslovili v ulicích Pelhřimova, si s případným nedostatkem sladké pochutiny v letošní sezoně prozatím hlavu nedělají.
„Medem jsme se dobře zásobili vloni. Vždycky nakoupíme více sklenic najednou, a ty nám pak vydrží na delší dobu, takže vlastně ani nevím, jestli letos budu nějaký shánět," uzavřela Andrea Jarošová z Pelhřimova.