Je teplé počasí, kvetou stromy i květiny, a proto se není čemu divit, že se rojí včely, jimž zdatně sekundují vosy a sršni. Nebezpečný hmyz tak přidělává práci i profesionálním hasičům.

Ti pelhřimovští od začátku června pomáhali už u více než jedné desítky událostí, ve kterých figuroval tento bodavý 
a leckdy nebezpečný hmyz. „V loňském roce výjezdy k likvidaci včel či vos vystoupaly k téměř dvěma stovkám," sdělila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

K tomu, aby hasiči vyjeli 
k likvidaci obtížného hmyzu, musí být naplněná zákonná podmínka, to znamená, že je ohrožen nebo by mohl být ohrožen lidský život, zdraví nebo majetek.

„Pokud tato zákonná podmínka naplněná není, pak by se lidé na nás s prosbou o odstranění nebezpečného nebo obtížného hmyzu neměli obracet, ale měli by zkontaktovat specializovanou firmu," dodala Petra Musilová.

O tom, jak bude zásah veden, rozhoduje na místě velitel zásahu. Ve většině případů je však použit k odstranění vysavač, kterým je roj nasát a zničen. „Musíme hlavně respektovat to, že neznámé roje včel mohou mít různá onemocnění, a právě z tohoto důvodu je nelze jinému včelaři věnovat," upozornila mluvčí.

Rojení = množení

A proč vlastně k rojení dochází? Je to jejich způsob množení. V určitém okamžiku totiž může být včelám úl či hnízdní dutina malá. Vystaví proto buňky pro budoucí matky. Když je buňka s larvou budoucí matky zavíčkovaná, včelstvo se vyrojí. Znamená to, že zhruba polovina včel všech „profesí" (létavky, kojičky, stavěčky, strážkyně, pátračky…) spolu se starou matkou vyletí před úl. Těsně před tím si všechny odlétající včely naplní medné váčky („bříška") medem z plástů – zásobí se na cestu. Matka je ale ještě špatný letec – usadí se někde v blízkosti úlu – na větvi apod. Včely se k ní srotí – vytvoří rojový hrozen. Ten na místě vydrží několik hodin, leckdy i den či dva.

Včely pátračky mezitím hledají novou dutinu pro hnízdění. Jsou si schopné vzájemně takzvaně popsat, jak která vypadá, jak je daleko a vyberou tak nejlepší možnou. Do té se pak celý roj přemístí a usadí se tam.