„Za poslední rok jsme se omladili zhruba o jeden rok. Průměrný věk pelhřimovských včelařů teď dosahuje zhruba šedesáti let, ale v minulých letech nám přibylo šest mladých včelařů, kteří nám trochu snižují průměr," vypráví o statistikách pelhřimovských včelařů místní včelař Jiří Pohan.
Názory na původ jejich zájmu se mezi okresními včelaři liší. Pravíkovský včelař Filip Liška si myslí, že mladé včelaře k řemeslu táhnou především peníze.
„Na vzrůst počtu včelařů má vliv určitě finanční podpora, která v posledních letech poměrně výrazně vzrostla," myslí si Liška. Z dotací mohou prý na začátku své činnosti získat až šedesát procent celkově vynaložených prostředků, ale i tak to podle něj rozhodně není malá investice.
Jsou samostatnější než králíci
S významem finanční motivace souhlasí i Jiří Pohan. „Možná mladé táhnou ekonomické důvody, ale než získají praxi a odpovídající vybavení, nějakou dobu to trvá," vysvětluje.
Například takový medomet, jehož vzhled a velikost by se daly srovnat s bubnem automatické pračky, stojí podle Pohana přes dvacet tisíc korun. „Možná mladé láká i nenáročnost této práce. Je to rozhodně snazší než chovat králíky. K těm člověk musí dvakrát denně, ale včely si vystačí samy týden nebo třeba i měsíc," dodal Pohan.
Na Humpolecku za poslední rok podle předsedy místního včelařského svazu Jaroslava Bártla přibylo celkem deset mladých včelařů.
Připisuje to především velké propagaci včelařství v okrese, která mohla mladé lidi přilákat.
„Možná si myslí, že tím zbohatnou. Přece jen med není v posledních letech nejlevnější, ale musím uznat, že ti nedávní včelaři teď měli začátky opravdu těžké," popisuje možné důvody mladých včelařů Bártl. Medu totiž v posledních letech bylo málo.
Medu bude možná i letos nedostatek
I letos to podle jejich slov s cenou a množstvím této sladké pochoutky nebude žádná sláva, i když je ještě předčasné dělat jakékoli závěry.Všechno se prý ukáže až během dubna, až se včely po zimě poprvé proletí a také podle počasí. „Mírná zima, jaká byla letos, včelám nesvědčí. Když je teplo, včely se líhnou dál a úl nemá šanci si odpočinout," popisuje trápení s počasím Pohan.
Včel rapidně ubývá
Včelaři na okrese se shodují, že včelstev ubývá a může za to především nemoc varroáza, kdy včelí královny napadá roztoč, který způsobuje, že se nové včely rodí nějakým způsobem znetvořené, buď bez křídel nebo s jinou chybějící částí těla.
„Zatím máme zprávy, že v kraji v jednotlivých okresech vyhynula až třetina včelstev, což je opravdu hodně. A méně včel znamená samozřejmě i méně medu," dodává Bártl. Očekává se tedy, že tento rok bude v množství a ceně medu buď stejný nebo ještě o něco horší než ten předchozí.
Tereza Konířová