V Senožatech na Pelhřimovsku, kde se v sobotu 5. května soutěžní přehlídka konala, se představilo téměř padesát mladých včelařů, kteří navštěvují včelařské kroužky zřizované základními organizacemi Českého svazu včelařů.

Mezi soutěžícími nechyběl Lukáš Paulík, deváťák z pořadatelské senožatské školy, který v první řadě myslel na obhajobu loňského postupu do celostátního kola. Současně ale přiznal, že už dva týdny je opravdovým včelařem. „Před dvěma týdny jsem si přivezl své první vlastní úly,“ řekl Lukáš Paulík, který žije s rodiči v nedalekém Syrově.

V rodině se včelaření věnoval dědeček, rodiče ale nikoliv. „Asi je to budu muset naučit,“ odhadoval Lukáš, který začne po prázdninách studovat na průmyslovce v Táboře.

Včelaření jako tradiční zájmová činnost se často dědí. To potvrdili mimo jiné mladí účastníci soutěže, kteří přijeli do Senožat z Jimramova na Žďársku. „Včelaření se věnuje taťka, já chodím do včelařského kroužku od první třídy a asi u toho zůstanu. Je to pěkná záliba,“ říkala Anna Homolková. V Jimramově chodí do šesté třídy.

Podobně hovořili i Jana Bradáčová a Martin Morávek, kteří přijeli v sobotu na krajskou včelařskou soutěž rovněž z Jimramova.

Na druhé straně přibývá v posledních letech zájemců, a praxe z dětských kroužků to potvrzuje, kde se této zálibě nikdo v rodině nevěnuje. „Tady v Senožatech mám teď v kroužku opravdu hodně dětí, jejichž rodiče se včelaření nevěnují. Přitom přímo v obci a v okolí je včelařů dost,“ potvrdil vedoucí senožatského včelařského kroužku a jeden z hlavních organizátorů sobotní krajské soutěže Josef Zeman.

Desátá Rovenská traktoriáda bavila na různé způsoby.
Traktoriáda znovu nabídla podívanou i dobroty

Zatímco v devadesátých letech minulého století registrovalo včelařství pokles zájmu ze strany nových chovatelů, v posledních letech se trend obrací. „Včelaření se stalo moderní zálibou, už to není jenom koníček důchodců na vsi, ale do včelaření se pouštějí lidé v aktivním věku, jimž je třicet čtyřicet let a žijí ve městě,“ potvrdil Josef Zeman.

Například základní organizace Českého svazu včelařů v Humpolci, v jejímž výboru Josef Zeman také působí, sdružuje v současnosti 168 aktivních včelařů. „Členů naší organizace přibývá, ale noví přicházejí i do dalších základních organizací,“ poznamenal Josef Zeman.

„Zájem o členství v Českém svazu včelařů nás těší, je třeba, aby do našich řad přicházeli mladí. Jedině tak nebude hrozit, že včelaření zanikne,“ přemítal předseda okresního výboru Českého svazu včelařů Jaroslav Bártl, který v sobotu mezi mladé včelaře do Senožat rovněž zavítal.

Jestliže ale v minulosti byl výrazně dominantním motivem pro včelaření praktický profit ve formě zisku vlastního kvalitního medu, v budoucnu může být motivací i změna životního stylu obecně. „Pro novou generaci včelařů je jednou z motivací i relaxace v přírodě, kompenzace životního rytmu plného každodenního stresu,“ potvrdil Josef Zeman.

Tato generace současně tradiční svět včelařů už začíná měnit po svém. Jít ke včelám nebude nutně znamenat, že se včelař zvedne od právě vypnutého počítače. „Máme v našich řadách včelaře, který dění v úlu sleduje právě prostřednictvím počítače,“ poukázal na novou spojitost Josef Zeman.

Sobotní soutěž nakonec ovládla děvčata, prvenství získaly Pavla Šafrová z Jimramova a Barbora Dvořáková ze Senožat. Celkem bylo klasifikováno 36 soutěžících v mladší kategorii a 12 v kategorii staršího žactva.

Zlatá včela 2018

(výsledky krajského kola, které se konalo 5. května v Senožatech)

Mladší žáci
1. Pavla Šafrová, 5. třída, Jimramov (82 bodů)
2. Michal Šafr, 4. třída, Jimramov (78 bodů)
3. Jan Buřil, 5. třída, Senožaty (76 bodů)

Starší žáci
1. Barbora Dvořáková, 8. třída, Senožaty (88 bodů)
2. Jan Zvolánek, 6. třída, Včelaříci Oudolenští (83 bodů)
3. Jan Krul, 9. třída, Třebíč (80 bodů)