V jejím areálu se totiž konal první ročník předvánočního řemeslného jarmarku a výtvarných dílen. Malí čtenáři si navíc užili program v rámci Dne pro dětskou knihu. „Každý rok v naší knihovně pořádáme před Vánocemi tematické tradiční tvůrčí dílny. Letos jsme si řekli, že zkusíme uspořádat tvůrčí dílny různých zaměření během celého dne. Navíc jsme je spojily ve spolupráci s Knihkupectvím Jana Zábrany s Dnem pro dětskou knihu," vysvětlila vedoucí humpolecké knihovny Ludmila Trnková s tím, že by rádi tuto akci pořádali i v dalších letech.

Vůně vosku, perníčků, cukroví, jehličí či horkého punče a svařeného vína přilákala za tvořením početné zástupy zvědavců. Mezi nimi byla například také Anna Sabková z Humpolce, která se s vnučkou Zdeňkou a jejími kamarádkami Eliškou a Terezkou zdržela u malování žehličkou, kde šikovné dívky zkoušely vlastní zručnost. „Holky si byly v knihovně vypůjčit knížky a už jsme se tady zdržely. Ještě plánují, že se podívají na zdobení perníčků a možná si i samy něco nazdobí," prozradila Sabková.

Malování žehličkou společně s ukázkou tvorby šperků bylo k vidění i k vyzkoušení v Doupěti. Dětské oddělení pak nabídlo gumičkování, rovněž výrobu šperků v režie žákyně základní školy, soutěžní anketu s kreslením či tvoření perníkových srdcí v rámci tématu, které se týkalo nesmrtelné pohádky Perníková chaloupka.

Gumičkování

„O populárním gumičkování jsme koupili knihy do knihovny, takže podle nich nyní pracujeme. Skvělé je, že děti touto technikou trénují motoriku. A úžasný je i počet dětí, které se zatím zapojily do naší ankety – je jich 49, a to do konce vyplňování zbývají ještě zhruba dvě hodiny," dodala knihovnice z dětského oddělení Zdeňka Trnková.

Na tvorbu náušnic se na dětské oddělení přišla podívat třeba Monika Formisano. „Jsem tu s kamarádkami. Ještě sháníme vánoční dárky, tak se tu trošku porozhlížíme. Možná si i něco vyzkoušíme, uvidíme," usmála se Monika.

V Literárním klubu knihovny se pak soustředilo barvení svíček, zdobení vánočních ozdob a zdobení vánočních perníčků. To předváděla Milena Drbalová z Počátek, která pro inspiraci vyložila na stůl krásné perníkové stromečky, zvonečky, betlémy či chaloupky.

Ti, kteří zrovna neměli náladu na vlastní tvoření, si v knihovně mohli zakoupit řadu již hotových dekorací – od andělíčků, papírových ozdob, svíček až po šperky.

„Jsme velice rádi, že přišlo tolik lidí a že v celé knihovně panuje úžasná atmosféra. Je to velice příjemný den," řekla s potěšením na závěr Ludmila Trnková.