Jak sami klienti pověděli, v novém domově se jim moc líbí. První Štědrý den a vánoční svátky v Humpolci prožili tradičně, tedy s výjimkou štědrovečerní večeře, kdy si místo na kaprovi pochutnávali na kuřecích řízcích. Nyní se už těší na oslavy konce roku.

Dva humpolecké domky obývají lidé s mentálním i tělesným postižením různého stupně. Do města se přestěhovali díky transformaci, jejímž cílem bylo, aby klienti opustili prostory starého zámku v Těchobuzi a co nejvíce se přiblížili „normálnímu" životu. „V současné době celkem dvaasedmdesát klientů prožilo své první Vánoce v nových domovech, a to v Humpolci, Pelhřimově, Cetorazi, Novém Rychnově, Počátkách a Horní Cerekvi," podotkla ředitelka Domova Jeřabina Simona Tomanová.

Pečlivá příprava

Jak sdělila vedoucí chráněného bydlení v Humpolci Jaroslava Fialová, noví humpolečtí obyvatelé se na vánoční svátky moc těšili. „Napekli a připravili cukroví, věnovali se tvoření vánočních dekorací, ozdobili si stromečky venku i vevnitř, slavnostně se oblékli, večeřeli kuřecí řízek s bramborovým salátem, rozdali si dárečky a celkově si užívali sváteční atmosféru," nastínila Fialová, jak klienti slavili Vánoce.

Vedoucí také prozradila, že silvestrovské oslavy se ponesou hlavně v duchu veselí a zábavy. „Nachystáme občerstvení, pití, vybereme muziku, zatančíme si, budeme hrát různé hry a budeme se smát," popsala Fialová, jak budou trávit poslední den letošního roku.

Po bujarém veselí pak prý bude následovat první leden ve znamení odpočinku. „Přece jen na Silvestra chodíme pozdě spát. Na Nový rok poobědváme tradiční čočku, uzené a vydáme se na procházku," doplnila Jaroslava Fialová.

V každém ze dvou domků u rybníku Dusilák žije šest klientů. Každý z nich má svůj pokoj, ve kterém je svým pánem, což je příjemná změna oproti životu na zámku. „Líbí se mi, že je tu poměrně klid. Mám vlastní pokoj a prostředí je lepší, než to dřívější," pochvaloval si Ondra, jeden z nových obyvatel Humpolce.

Fialová vzápětí vysvětlila, že klid a dostatek soukromí si chválí všichni klienti. „Na zámku nás žilo hodně, jeden pokoj byl pro více lidí a bývalo tam hlučno. Tady má každý svůj klid a může se kdykoliv rozhodnout, jestli chce být sám, anebo jestli se přidá k ostatním do obýváku," upozornila na důležitou změnu Fialová.
Na každém domku funguje čtyřiadvacet hodin služba, která klientům pomáhá s tím, co je právě třeba. Někteří klienti chodí i do zaměstnání, například pět z nich pomáhalo humpoleckým technickým službám s úklidem města. „Práce venku naše klienty baví a na druhé straně jsme slyšeli velice pozitivní odezvy i od obyvatele města, kteří si je velice chválili, z čehož zase my máme velkou radost," usmála se vedoucí chráněného bydlení Fialová.

Během běžných pracovních dní humpolečtí klienti tráví čas také v denních stacionářích, které fungují v Pelhřimově, Horní Cerekvi a Počátkách. Zařízení mají kapacitu šestačtyřicet míst a dochází do nich i lidé s mentálním postižením, kteří žijí se svou rodinou mimo chráněné bydlení.

Další nápady

Jak prozradila ředitelka Tomanová, Domov Jeřabina má pro další rok smělé plány. „Kromě úspěšného zvládnutí prvních měsíců v nových domovech plánujeme na jarní měsíce ještě otevření žehlírny a mandlovny prádla pro veřejnost. Každý, kdo bude mít zájem, si v naší pelhřimovské sociálně terapeutické dílně bude moci za drobný poplatek nechat vyžehlit nebo vymandlovat prádlo," přiblížila Tomanová. Dodala, že jinou novinku chystají i v Počátkách. „Začínáme vytvářet katalog floristických služeb, které nabídneme restauracím, hotelům, ale i dalším firmám nebo kancelářím, které by mohly mít zájem o květinovou výzdobu svých prostor," zmínila ředitelka pelhřimovského Domova Jeřabina.