Žáci pořádají před Vánoci nejrůznější vánoční akce a besídky ať už jen pro sebe, nebo pro rodiče a širokou veřejnost.
Nabitý adventní čas mají například žáci především posledních ročníků Gymnázia Aleše Hrdličky v Humpolci, kteří nacvičují muzikál.

Muzikál Pomáda

„Studenti už pilně nacvičují muzikál s názvem Pomáda po třiceti šesti letech, který předvedou už tento pátek," vysvětluje ředitelka Gymnázia Aleše Hrdličky Hana Havelková a dodává, že v pátek představení zhlédnou pouze žáci a zaměstnanci školy, ale v lednu plánují jeho opakování i pro rodiče. „Sál místního kina by byl pro tolik lidí příliš malý, ale repríza představení určitě bude.

Muzikál přitom škola pořádá jen jednou za dva roky, letos však udělali výjimku. „Letošní třída oktavánů je mimořádně hudebně nadaná, proto jsme je nechtěli o možnost připravit si svůj muzikál ochudit," chválí třídu Havelková.

Tohle ale není jediná akce, kterou si mohou žáci gymnázia před Vánoci užít. Ti, kteří už mají dopsané všechny písemky a odevzdané práce, mohou navštívit ještě akci s názvem GYM-HU on ice, a jak název napovídá, užít si se spolužáky bruslení na stadionu.

V o trochu menším stylu pojali Vánoce v mateřské škole v Rynárci. „Včera naši školku navštívil Ježíšek, takže děti jsou dnes opravdu spokojené. Tradičně jsme před vánoci také pekli a zdobili perníky a donesli jsme něco dobrého i zvířátkům na zub do lesa," popisuje vánoční zvyky rynárecké školky její vedoucí učitelka Jaroslava Borková.

Otevíráme dveře adventu

Pro rodiče si rynárečtí školáci nachystali už tradiční Adventní akademii, kde vystoupili i žáci místní základní školy. „Jsme sloučení se základní školou, proto Adventní akademii děláme vždy společně. Tentokrát vyšla na druhý adventní víkend," dodává Borková.
Na Základní škole Komenského v Pelhřimově otevírají adventu dveře, a to doslova. „Pořádáme akci Otevíráme dveře adventu, která se koná v průběhu celého adventu. V rámci této akce jsme organizovali pro rodiče a žáky pracovní dílnu, pekli jsme perníky nebo vyráběli keramiku a další dárečky," popisuje předvánoční týdny ve škole její ředitel Martin Skořepa. Zároveň doplňuje, že tento čtvrtek čeká školu jarmark, kdy část výtěžku dají například na kamenický dětský domov.

„Tradičně jako snad na každé škole pak máme v pátek zkrácené vyučování a žáci si rozdávají dárky na třídních besídkách," dodává.

A bohatý adventní program mají i v Základní škole náměstí v Pacově. „U nás se začíná už adventem. Každá třída si vyrobila svůj věnec a společně si zapálili první svíčku.

Měli jsme i celoškolní shromáždění, kde si děti připravily vystoupení o tom, co je to advent, zpívali jsme koledy a společně jsme advent zahájili," popisuje program školy zástupkyně ředitele Jitka Špačková.

V druhém adventním týdnu pořádali v souvislosti se svátkem svatého Mikuláše soutěž o nejpekelnější třídu a teď v předvánoční pátek je čeká třídní besídka s rozdáváním dárků. „Děti se už tradičně projdou po vánočně ozdobeném Pacově a pak si ve třídě rozdávají dárky," doplňuje Špačková.

Den otevřených dveří

Letos však prý museli vynechat jednu z tradic – den otevřených dveří. „Budova na náměstí, ve které se dny otevřených dveří konají, je aktuálně v rekonstrukci, takže když všechno dobře půjde, snad se dočkáme za rok, a v novém," dodává.

Tereza Konířová