Nad hlavami jim přelétla quadrokoptéra, a ta snímá připevněnou kamerou obraz koní a jezdců z výšky. Takhle nějak začíná běžný trénink filmových koní, kteří mají svůj výcvikový kemp na malé farmě Rybníček nedaleko Pelhřimova.

„Nejdříve musíme nechat koně zvyknout si na přítomnost létající kamery," vysvětluje koňský mistr a kaskadér v jedné osobě Plánka. Pak nastává chvíle cvičení, kdy jezdci na koních pochodují pod létající kamerou. Koně jsou trochu nervózní, zejména hnědka Rozárka, která je tu zástupcem koní, již ještě s filmem nemají žádné zkušenosti.

Grošovaný Cvalík nakonec ukáže přítomným novinářům, jak se za několik desítek minut naučí bravurně zvládnout nést na hřbetě jezdce, který zlomí o štít připraveného pěšáka kopí (samozřejmě umělé a velmi lehké). „Koňovi musíte ukázat, že mu nechcete ublížit ani jej zranit, přestože v ruce držíte meč 
a tlučete u jeho hlavy do kovového štítu," říká český Van Helsing Filip Kadlec o tom, že je potřeba mít při výcviku těchto koní velkou trpělivost.

Koně, kteří jsou viděni 
v místních stájích a patří mezi hvězdy stříbrného plátna, trénují denně. Sám Kadlec si jako kaskadér zadubloval Hugh Jackmana v americkém kasovním trháku Van Helsing a hrál 
i v jiných veleúspěšných filmech jako Král Artuš, Jan Hus, Královský slib, Amadeus a dalších.

I jeho kolega Václav Plánka nemá za sebou menší úspěchy. Jeho první role byla 
v pohádce S čerty nejsou žerty a zahrál si ve Třech mušketýrech, jako horse master působil v Janu Husovi a jako organizátor kočárů ve třetím pokračování Návštěvníků s Jeanem Reno.

Farma na výcvik filmových koní funguje v Rybníčku již více než jedenáct let. Za tu dobu prošli koně z jejich stájí desítkami filmů české i zahraniční produkce. A je jednou z největších agentur, která se věnuje špičkovému výcviku jezdeckých koní pro filmové účely.

Honoráře na oves 
a seno stěží stačí

Avšak na to uživit takové hvězdy většinou honoráře za jejich učinkování ve filmu nestačí. Není také divu, když jedna koňská hollywoodská star sežere za měsíc tři metráky sena.

Tým filmové koňské farmy v Rybníčku si proto přivydělává pořádáním různých akcí pro firmy, ale funguje zde 
i ubytování s možnostmi projížděk anebo si zde můžete objednat i profesionální výcvik jízdy na koni.

„Rodiče si zde mohou s dětmi ověřit, jestli je jejich ratolest k tomuto sportu nadaná, nebo ne. Mohou se zde seznámit se základními věcmi, které je potřeba vědět, než toto náročné hobby začnou potomkům financovat," vysvětluje další profesionální kaskadér a šermíř Pavel Plch, který se zde rovněž věnuje výcviku koní pro film.

Jeho rukama prošlo nemálo českých herců, které naučil, jak na koně nasednout či jak cválat. Na otázku, zda i zcela koňskou oháňkou nedotčený amatér jízdu na koni zvládne, Pavel Plch odpovídá. „Někdo se to naučí hned, někomu to trvá déle. Jde o to nesnažit se koně ovládat, ale snažit se mu vyjít vstříc, dohodnout se na společném cíli a jízdu si s ním užívat společně."

Zdá se tedy, že naše koňské filmové hvězdy jsou ve správných rukou profíků se srdcem na pravém místě. Nezbývá tedy než jim popřát spoustu dalších filmových rolí.

Zdeňka Bradáčová