Také některé obchody, zejména květinářství, cukrárny a prodejny prádla, či obce nebo instituce na Pelhřimovsku tento den neignorují a nabízejí produkty nebo akce s valentýnskou tematikou. Některé svátek zamilovaných oslovuje, jiní mu velký význam nepřisuzují.

„Svatého Valentýna s přítelem neslavíme. Občas si zajdeme na večeři, ale dárky si nekupujeme. Nic proti tomuto svátku nemáme, ale myslím, že lásku je dobré projevovat po celý rok, a ne jen 14. února," uvedla svůj názor Veronika Mračková z Humpolce.

Jarní petrklíče či zákusky se srdíčky?

Podle Ivety Lupačové, majitelky Květinářství Iveta v Pelhřimově, je zájem zákazníků o koupi květiny na svatého Valentýna letos slabší. „Speciálně k tomuto svátku nabízíme velice pěknou kytici jarních petrklíčů, v níž jsou navíc čokoládové bonbony. Jinak zájem je tradičně nejvíce o červené růže, ale nejen o červené, dále o tulipány, narcisy a obecně o jarní květiny. Samozřejmě je to tak, že čím kvalitnější zboží, tím vyšší cena," uvedla Lupačová.

Naopak Petra Kovandová, majitelka kavárny Café Budík v Černovicích, si zájem lidí o valentýnské zboží pochvaluje. „V kavárně máme speciálně celou vitrínu zákusků zdobených růžovými srdíčky. Nabízíme také balíčky čokoládových pralinek nebo marcipánové amorky. Pozoruji, že trend slavit svátek svatého Valentýna je stále větší a větší," přemítala Kovandová. Ta dále doplnila, že na samotnou valentýnskou sobotu je už polovina míst v jejich kavárně rezervovaná.

Například v Počátkách si ani pro letošní svátek zamilovaných „neodpustili" již tradiční Valentýnský ples. Ten se koná už dnes od dvaceti hodin v tamní sokolovně. K tanci i poslechu zahraje kapela Second Service Band. Pořadatelé lákají na večerní překvapení a výborné občerstvení.

Svatého Valentýna si nepřipomínají jen dospělí, ale pozornost svým blízkým projevují také žáčci Mateřské školy Za Branou Pacov. „Celý týden žijeme přípravami na aktuální karneval i na Valentýna. O svátku zamilovaných s dětmi mluvíme, ptáme se jich, co vědí ony a my jim doplňujeme další informace. Je to tak tři čtyři roky zpátky, kdy jsme se k tomuto rozhodli, a to proto, že samy děti s tímto tématem za námi chodily. Žáčci vyrábějí srdíčka a přáníčka, která pak darují svým nejbližším, hlavně rodině," popsala ředitelka mateřinky Dana Maděrová.
S úsměvem podotkla, že srdíčka žáčci vyrobili i učitelkám a logopedkám.