Všichni lékaři, kteří absolvovali a podají si žádost, jsou automaticky přijati. Stejné to je i se zájemci o nelékařské pozice. Taková je nyní situace v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Shání tam jak lékaře onkology, tak třeba i oční specialisty, nebo lidi, kteří by pracovali na léčebně dlouhodobě nemocných. A obdobné je to i jinde v kraji. Hejtmanství proto zavedlo motivační příspěvky, určené především pro čerstvě vystudované, ale také i pro nerozhodnuté lékaře.

„Za minulý rok jsme vyplatili téměř devět a půl milionu korun. Tyhle peníze získalo třicet sedm nových lékařů, ale také šedesát jedna nelékařských pracovníků,“ přiblížila mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová.

„Myslím, že to určitě může pomoci v rozhodování, kterou nemocnici si zvolit. Důležité ale je, že kdo chce čerpat peníze, musí v nemocnici pracovat minimálně čtyři roky, což je pro řadu absolventů problém, protože ani nevědí, jestli u nás tak dlouho vydrží,“ nastínila mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

A právě pro studenty má Vysočina nachystaný stipendijní program, do kterého jsou zařazovaní jednak někteří budoucí lékaři, tak i celá řada adeptů na nelékařské pracovníky. „Pro lékaře činí stipendium padesát tisíc korun na jeden akademický rok. Ostatní pracovníci pak dostávají na stejnou dobu třicet tisíc korun. Za poslední rok nastoupilo do nemocnic pět mediků a sedm nelékařských pracovníků právě z tohoto programu,“ dodala Svatošová.

Jednou z nemocnic, kde je největší poptávka po personálu, je třebíčská. Tam aktuálně shání třicet lékařů a dvacet sester například na chirurgii a rehabilitační oddělení. Noví lékaři mohou v rámci náborového příspěvků mohou dosáhnout na sumu od sta do tří set tisíc korun. „Hlavně chceme rozšířit a zkvalitnit služby pro pacienty. To je největší důvod, proč poptáváme nové lékaře,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Mácová.

„Každá nemocnice měla v průběhu let problémy s nějakou jinou odborností. Třeba v Třebíči chybějí anesteziologové,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

V Pelhřimově shánějí jlékaře na urologii, internu či neurologii. „Sháníme samozřejmě i sestřičky a další zdravotnický personál,“ popsala mluvčí Alexandra Knapová.

V Pelhřimově podle podporují i specializované vzdělávání mladých. Mohou se zde vzdělávat například na stážích. Na lepší specializační vzdělávání mladých lékařů se potom vztahuje i další z motivačních opatření, které zavedl kraj Vysočina. „Jak žadatelé, tak i akreditovaná zařízení, kde jde lepší specializaci absolvovat totiž dostávají podporu od kraje,“ upřesnila Jitka Svatošová.