Změna prostředí bude téměř okamžitá, jakmile rybníky vzniknou. „Když je rybník hotový, funguje to rychle. Každým rokem to pak bude lepší a lepší. Zpomalí totiž odtok vody a zvýší v místě vlhkost. A to je potřeba,“ zhodnotil žirovnický vedoucí odboru lesního a vodního hospodářství Jiří Švanda. Podle něj nastal ideální čas s lesy začít něco dělat. „Stromy jsou místy vykácené kvůli kůrovci. Toho už je tam naštěstí mnohem méně. Holiny tam místy jsou, ale úplně hrozné to není,“ uvedl lesník.

Ryby si v rybníce nezaplavou. Lidé je tak budou moci využít ke koupání. „To ale bude spíše pro otužilce. Voda totiž bude studená, ale za to čistá. Právě kvůli tomu, že v nich nebudou ryby,“ přiblížil Švanda s tím, že primární funkce rybníků bude ekologická.

Žirovnice chce obnovit v lesích rybníky
Budou celkem čtyři
Stát budou přibližně deset milionů korun
Obnově rybníků se v Žirovnici věnovali i v minulosti
Odbahnili například Hájkovský rybník či rybník Valcha
Opravili také rybníky Starý dvůr, Nuzov a Panistávek

Kromě otužilců si obnovené okolí užijí taktéž děti. Ty se do Žirovnice sjíždí například kvůli táborům. „Tábor tady máme pět let. Když jsme začínali, rostly kolem kempu stromy. S přibývajícími lety jsme viděli, jak ubývají. Pořídili jsme si tábor v lese, teď ho máme vedle planiny,“ posteskl si vedoucí tábora Jiří Sýkora. A dodal, že bude za vodu v přírodě rád. I když ji třeba s dětmi ke koupání nevyužije. „Jestli se to podaří zvrátit, budeme s dětmi do lesa chodit častěji. Jen na to koupání bude nejspíš chladno, když to bude ve stínu,“ řekl muž, který do žirovnických lesů dojíždí z Prahy.

Odhadovaná cena projektu je zatím okolo deseti milionů korun. Výsledná částka se ještě může lišit. Jeden z nových rybníků bude Pod Krupčinami. „Zatím je na místě jenom hráz. Zůstala po rybníku, který tam ležel v minulém století. Vodní plochu chceme obnovit v původní rozloze. Jsou to přibližně tři hektary,“ sdělil starosta Žirovnice Milan Šmíd. A dodal, že plán je v závěrečné fázi. „Nejradši bychom stihli žádost o dotace ještě tento podzim, abychom to měli hotové co nejdříve,“ uzavřel.