Ta však začala platit ve čtvrtek 1. prosince.


Technické problémy zmínění hospodští s pokladnami a tiskem účtenek nezaznamenali, někteří s nimi ale pracovali vůbec poprvé. „Já jsem dnes v hospodě poprvé, od té doby, co tady máme tu pokladnu, takže tisknout účtenky teď budu prvně," usmála se Ivana Jakoubková z pohostinství v Těmicích u Kamenice nad Lipou.


Návštěvníci zmíněného pohostinství si teď ale, nejen kvůli zavedené EET, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.

„Zdražil jsem, ale více méně kvůli tomu, že ty ceny jsme tu v hospodě měli nastavené už sedm let a od té doby zůstaly stejné, takže teď přišel čas, kdy jsem je zvedl. Jedná se ale pouze o některé zboží, které je teď dražší o korunu nebo o dvě," vysvětlil majitel těmické hospody Jan Čábelka.
Zda kvůli zdražování přijde o některé své zákazníky ale momentálně nedokáže říci, vše prý ukáže čas.


Větší problémy nejspíš v hospodě v Těmicích nastanou až při pořádání tradičního plesu. „Ples je za tři měsíce, takže do té doby budu muset něco vymyslet. Na plese míváme 250 lidí a když se pak všichni nahrnou k baru a chtějí panáka, tak se to nedá stíhat. Navíc teď jim budeme muset dávat účtenky, takže budou čekat dvakrát tolik a kvůli tomu přijdu o kšeft," postěžoval si Čábelka.


Dodal také, že kvůli EET bude muset vzít do hospody v době plesu dalšího člověka, který bude obsluhovat pouze pokladnu.


Zatímco majitelům hospod dělá EET vrásky na čele, štamgastům a ostatním návštěvníkům těchto podniků je to zatím celkem jedno.

„Věřím tomu, že hodně těchto malých hospod, ale i obchodů, kde pracují hlavně důchodci, zavřeli. Jinak to neřeším. A jestli kvůli EET někde zdraží, tak mě to od chození do hospody rozhodně neodradí," pověděl těmický štamgast, který nechtěl být jmenován.


Nejen na výdaje spojené s EET si stěžoval také majitel hospody ve Včelničce Jan Šebesta. „Pokladna mě stála deset a půl tisíce korun plus nějaké výdaje, takže jsem za to dal zhruba přes dvanáct tisíc korun. Navíc každá rulička, která vystačí tak na týden, stojí deset korun," počítal Šebesta.