Hlavním favoritem je i letos Milan Štěch za ČSSD. Má ale jinou pozici než před šesti lety, protože mezitím se stal předsedou Senátu.

To je větší odpovědnost a jeho prohra by se brala jako celostátní škraloup ČSSD. Předseda Senátu je díky svému rozumnému vystupování přijatelný i pro voliče mimo sociální demokracii, ale také může mít odpůrce uvnitř strany. Před rokem totiž podpořil premiéra oproti hejtmanům, kteří se po volbách neveřejně sešli s prezidentem.

ČSSD obecně vyhrává při vyšší volební účasti a ta je teď díky souběhu s komunálními volbami v prvním kole zajištěna. Další Štěchovou výhodou je to, že pochází z Jindřichohradecka, které má lidnatější okresní město – jeho starosta z ČSSD ho podporuje.

Předsedovi Senátu by nahrálo, kdyby v druhém kole dostal víc politicky vyhraněného soupeře, třeba z ANO či TOP 09. Proti němu by vedle hlasů komunistů shromáždil i další voliče. Zavařil by mu ale třeba kompromisní lidovecký soupeř. Když postoupí i komunista, je otázkou, zda pravice tajně nedá hlasy jemu.

Dalším výrazným kandidátem je Josef Fučík za ANO. Jako ředitel prosperující firmy může Fučík imponovat podnikavým lidem. Uvidíme, zda i u těchto voleb zabere loňský Babišův trik „Nejsem politik, makám" – zvlášť když u Senátu tolik nezáleží na politické straně jako u sněmovny.

Fučík musí spoléhat, že přijde k volbám co nejvíc nespokojených lidí, jenže „mobilizační" věci jako poplatky u lékaře a církevní restituce se teď neřeší. Fučíkovi nelze v kampani upřít energii a pracovitost. Někdy jde ale až na hranu – třeba okatá podpora Hospodářské komory a jejích „nezávislých" volebních besed.

Fučík ví, že jen volat po změně nestačí, proto má i obsáhlý program. Některé sliby jsou ale nereálné, což koresponduje s populismem protipolitického hnutí ANO – třeba kapacita školek spadá do kompetence obcí. Fučíka i Štěcha spojuje příslušnost k vládním stranám, takže proti vládě se nemůžou vymezit.

Dva právníci

Na rozdíl od některých obvodů nedošlo k dohodě na společném kandidátovi TOP 09 a ODS. TOP 09 jako dnes nejsilnější konstruktivní opoziční strana asi nejvíc překvapila, když „vytáhla" zpívajícího právníka Iva Jahelku. Má výhodu, že ho lidé znají, navíc Jižní Čechy jsou baštou TOP 09, respektive Schwarzenberga. „Celebrity" v politice už netáhnou tak jako dříve a umělci a právníci volby nerozhodují, ale zde se povedla kombinace showmana a odborníka na právo. Navíc se Jahelka v kampani se neuchyluje k líbivým heslům, spíš používá humor.

Na druhou stranu to trošku působí, že kampaň nebere tak vážně. Je to risk, ale může přinést hlasy řady lidí mimo voličstvo TOP 09, mohlo by to zabrat zejména u žen.

KSČM už nevolí jen staří lidé, a proto si dovolila risk v podobě čtyřicetiletého kandidáta Radka Nejezchleba. Výhodou je i jeho bydliště, malé město na rozhraní tří okresů a dvou krajů: malá zaměstnanost a pocit obyvatel, že na ně v Jihlavě i Budějicích zapomínají – to je živná půda pro negativní hlas protisystémové straně.

Ale protože Milan Štěch nikdy antikomunistické řeči nevedl a lidé ho dál pamatují jako odboráře, lze čekat, že i řada komunistických voličů dá už v prvním kole hlas rovnou jemu. Protože proč volit kovaříka, když lze volit kováře?

Občas se politici zaštiťují frází, že jsou spjati „s rodnou hroudou". Ale jediný, kdo to z adeptů splňuje, a to doslova, je zemědělec Tomáš Křišťan za KDU-ČSL. V komunální politice to „dotáhl" ze všech nejdál – na místostarostu více než desetitisícového města.

Na druhou stranu je už čtyři roky stranou komunální politiky. Zemědělské téma v převážně venkovském regionu nemusí být nezajímavé, ale na zvolení to nestačí.

KDU-ČSL má podobně jako komunisté disciplinované voliče a nahrává jí nízká volební účast (v Pelhřimově takto vyhrála eurovolby). Jenže ta se sníží až ve druhém kole.

Už zmíněná ODS staví nezpívajícího právníka Josefa Doubka. Nevýhody jsou: Pelhřimov a ODS. Výhoda: respektovaný radní okresního města, jehož slovo má na radnici váhu.

Na zastupitelstvu se umí jasně a bez emocí vyjádřit i k nepopulárnímu rozhodnutí. ODS se v Česku potácí kolem pěti procent a Doubek je férový v tom, že tuto značku ani v této neveselé situaci nezatajuje. Je ideově ukotvený a přitom natolik kompromisní, že může oslovit i voliče mimo ODS, ale na Jindřichohradecku to bude mít těžké.

„Realisté"

Teoretickou šanci na postup do druhého kola mají i Zdeňka Bečková (Starostové pro občany), Lubomír Havránek (Svobodní), Stanislav Kovář (Zelení) a Miroslav Lidinský (Občanská konzervativní strana).

Působí skromným dojmem, a zřejmě smířeni s prohrou neplýtvají v kampani penězi. První je starostka města, druhý úspěšný podnikatel, třetí je architekt využívající nových trendů a čtvrtý má za sebou tragický a zároveň obdivuhodný životní osud.

Sečteno a podtrženo: je z čeho vybírat, teď už jen jít volit.

Kdo je senátor?

Před volbou je dobré si uvědomit, co od senátora chceme. Jestli ho vnímáme víc jako morální autoritu, nebo jako odborníka na zákony, který „jistí" práci sněmovny, nebo jako lobbistu za dotace na hřiště, čističky a silnice v regionu, nebo jako řečníka na srazech rodáků. Reálně to bývá od každého něco, ale u některých lidí asi tušíme, na co by kladli větší důraz. Teoreticky práce senátora sama o sobě na region vázána není, ale je lákavé vzbudit pocit „budu za vás v Praze bojovat".