VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V sedlické nádrži je znovu voda, v níž se nedá koupat

Sedlice – Libor a Alena Průšovi, kteří se dvěma malými dětmi tráví část léta na chatě na břehu sedlické vodní nádrže, to mají k vodě nějakých třicet metrů.

14.8.2015
SDÍLEJ:

František Ščepka z Humpolce nahazuje už týden pruty do zelené sedlické vody. Foto: Deník/Jiří Jíra

Přesto, když se chtějí v letošním horkém létě vykoupat, musí sednout do auta a urazit možná i dvacet kilometrů. Ve vodní nádrži Sedlice se už čtvrtý týden nedá koupat, druhý týden tam pak platí přísný zákaz koupání, šance na záchranu sezony je prakticky nulová.

Voda je zelená, což způsobilo masivní přemnožení nebezpečných sinic. Za posledních sedm dní se sice její kvalita o něco zlepšila, přesto nadále působí přehrada v malebném koutu Pelhřimovska odpudivě. „V pondělí 3. srpna byla voda v Sedlici doslova hrozná. To bylo, jako když naberete kbelík s rozředěnou zelenou barvou. Něco takového jsem ještě neviděla," přiblížila zážitek z předposlední kontroly laborantka Lenka Štípková z pelhřimovského pracoviště Zdravotního ústavu 
se sídlem v Ostravě. Vodu ze sledovaných ploch určených ke koupání ve volné přírodě 
v posledních týdnech každé pondělí odebírá a předává 
k rozboru do laboratoří.

Výsledek rozboru pak každý čtvrtek aktualizuje na webových stránkách Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina. „Zákaz koupání! Masový výskyt sinic. Překročeny hodnoty chlorofylu a vodního květu (III. stupeň). Voda nebezpečná pro koupání, hrozí akutní poškození zdraví," napsala podruhé za sebou na web hygienička Věra Tesařová, která vodu na Pelhřimovsku v koupací sezoně z možného dopadu na zdraví lidí sleduje.

Za poslední týden se kvalita vody v sedlické nádrži sice zlepšila, dál ale zůstává pro koupání nebezpečná a k ideálu má pořád hodně daleko.
Není divu, horší než 3. srpna to snad už ani na Sedlici být nemohlo, vždyť naměřená průhlednost pod hladinu byla pouhých osm centimetrů.

Aktuálně má 35 centimetrů. Černý zamračený smajlík, který hlášení doplňuje, jakoby charakterizoval, že v Sedlici je v těchto týdnech voda bez života.

Rybáři na břehu sedlické přehrady si pochopitelně libují, plavci je při jejich úsilí 
o čerstvý úlovek rozhodně neruší. „Už ani nevím, kdy jsem tady naposledy viděl plavce," zamyslel se František Kadlec, jeden z mužů, kteří jezdí na Sedlici s rybářským nádobíčkem.
Podobné zkušenosti má František Ščepka, jiný rybář, který jezdí na Sedlici z Humpolce.

Jak zavzpomínal chatař Libor Průša, který jezdí s rodinou na Sedlici z Kamenice nad Lipou, bývaly časy, kdy i Sedlice nabízela výborné podmínky ke koupání, takže se vůbec nebál do vody skočit. „To ale může být nějakých deset let. Dneska můžeme na vodu maximálně na lodičce, ale ani to není právě příjemné, voda dál proti proudu docela odporně smrdí," srovnal zkušenosti Průša.

Čtyři týdny na Sedlici očima hygieniků

b 16. 7. – Voda vhodná ke koupání, průhlednost 2,5 metru, teplota 21,5°C.
b 30. 7. – Voda nevhodná ke koupání, masový výskyt sinic, nedoporučuje se koupání zejména pro citlivé jedince, průhlednost 0,7 metru, teplota 23,1°C.
b 6. 8. – Voda nebezpečná ke koupání, zákaz koupání, masový výskyt sinic (neměřitelná hodnota), průhlednost vody 8 centimetrů, teplota 24,4°C. Nesčetně překročeny hodnoty chlorofylu a vodního květu (III. stupeň). Hrozí akutní poškození zdraví.
b 13. 8. – Voda nebezpečná ke koupání, zákaz koupání, masový výskyt sinic. Překročeny hodnoty chlorofylu a vodního květu (III. stupeň). Hrozí akutní poškození zdraví. zdroj: KHS Kraje Vysočina

Autor: Jiří Jíra

14.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení