Začátkem tohoto měsíce se však naskytl kolemjdoucím zajímavý pohled. Rybník, který není zrovna z nejčistějších, si za své bydliště zvolila želva nádherná.
Podle internetové diskuse uživatelů sociálních sítí, kteří zde želvu již spatřili několikrát, zde tento obojživelník žije již asi dvacet let. Do rybníka ji pravděpodobně vypustil některý z místních chovatelů.
Přirozené prostředí pro želvu nádhernou je totiž jiho-východ USA, ale také Střední Amerika až po severozápad Jižní Ameriky. Do ostatních zemí, tedy i do České republiky, se tento obojživelník dostal jen umělým dovozem.
A jak se tato želva vyrovnává s letošními vedry? Vcelku normálně. Pokud je příliš horko, nebo trpí-li nedostatkem vody, zvolí si želva takzvaný letní spánek – aestivaci, kdy ve stavu strnulosti a absolutní-ho klidu přežije toto nepříznivé období. Želva tedy v pohodě přežije nejen nastoupivší horka, ale nevadí jí ani znečištěná voda. Obecně totiž platí, že želvy nemají na kvalitu vody příliš velké nároky.
Často želvu krásnou můžete zahlédnout, jak se vyhřívá na sluníčku, protože i když je to želva vodní, většinu svého života přežívá na suchu.
Ani zdejší tuhé zimy obojživelníka z rybníka na sídlišti nevyženou. Kromě letního spánku umí tato želva i zimní verzi hibernace, kterou opět zvládne jak ve vodě, tak i na souši.
Obojživelník téměř úplně zastaví svůj metabolismus a je takto schopen přežít i pod ledem, kde mu stačí k přeži- tí pouze kyslík, který získává z vody.
A protože se želva nádherná dožívá kolem 40 až 50 let, je jisté, že na tuto raritu v sídlištním rybníce budeme moci být ještě pár desítek pyšní. (bra)