Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V rybníku Moučka se zabydlela želva nádherná a ukazuje se kolemjdoucím

Pelhřimov – V sídlištním rybníku Moučka plave ledacos. Ryby, kachny, tu popelnice, tu zas odpadkový koš i s exkrementy psích mazlíčků…

11.8.2015 2
SDÍLEJ:

Obojživelník z Ameriky vegetuje na břehu sídlištního rybníka a nějaký čas tráví i pod jeho hladinou. Foto: Miroslav Galko

Začátkem tohoto měsíce se však naskytl kolemjdoucím zajímavý pohled. Rybník, který není zrovna z nejčistějších, si za své bydliště zvolila želva nádherná.

Podle internetové diskuse uživatelů sociálních sítí, kteří zde želvu již spatřili několikrát, zde tento obojživelník žije již asi dvacet let. Do rybníka ji pravděpodobně vypustil některý z místních chovatelů.

Přirozené prostředí pro želvu nádhernou je totiž jiho-východ USA, ale také Střední Amerika až po severozápad Jižní Ameriky. Do ostatních zemí, tedy i do České republiky, se tento obojživelník dostal jen umělým dovozem.

A jak se tato želva vyrovnává s letošními vedry? Vcelku normálně. Pokud je příliš horko, nebo trpí-li nedostatkem vody, zvolí si želva takzvaný letní spánek – aestivaci, kdy ve stavu strnulosti a absolutní-ho klidu přežije toto nepříznivé období. Želva tedy v pohodě přežije nejen nastoupivší horka, ale nevadí jí ani znečištěná voda. Obecně totiž platí, že želvy nemají na kvalitu vody příliš velké nároky.

Často želvu krásnou můžete zahlédnout, jak se vyhřívá na sluníčku, protože i když je to želva vodní, většinu svého života přežívá na suchu.
Ani zdejší tuhé zimy obojživelníka z rybníka na sídlišti nevyženou. Kromě letního spánku umí tato želva i zimní verzi hibernace, kterou opět zvládne jak ve vodě, tak i na souši.

Obojživelník téměř úplně zastaví svůj metabolismus a je takto schopen přežít i pod ledem, kde mu stačí k přeži-
tí pouze kyslík, který získává
z vody.

A protože se želva nádherná dožívá kolem 40 až 50 let, je jisté, že na tuto raritu v sídlištním rybníce budeme moci být ještě pár desítek pyšní. (bra)

Autor: Redakce

11.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení