„Paní Vávrová, jste tu už skoro rok," volá z povzdálí pracovnice Domova důchodců v Proseči 
u Pošné Marie Pavlíková.

Jsme na oddělení domova se zvláštním režimem, který je určen ženám s Alzheimerovou nemocí a jinými typy demence. Pátým rokem se o dvanáct klientek stará i Marie Pavlíková.

Brýle v lednici, chleba pod postelí

Alzheimerova choroba začíná u většiny seniorů, stejně jako 
u Marie Vávrové, nenápadně. Nejdříve postiženému vypadávají slova pro běžné věci. Není možné se s ním na ničem pořádně domluvit, protože ve vteřině zapomene, o čem se mluvilo.

Pak začíná ukládat předměty na nepatřičná místa. Brýle dá do lednice, chleba strčí třeba pod postel. Venku mu musí pomáhat cizí lidé, protože nemůže trefit domů.

První vlaštovka

A právě pro tyto lidi začne 
v domově v Proseči už příští rok růst nová přístavba. „Předpokládám, že projekt bude hotový do konce roku. Kraj pak vypíše výběrové řízení na zhotovitele a příští rok se začne stavět," informoval ředitel Domova důchodců 
v Proseči u Pošné Jiří Hormandl. Ten dodal, že přístavba vyjde přibližně na čtyřicet milionů korun.

První klienti by tam mohli svůj nový domov v jedno či dvoulůžkových pokojích nalézt už za rok a půl. „Velkým plusem je pro nás to, že máme veškeré zázemí od vytápění, stravování až po vlastní prádelnu," podotkl Jiří Hormandl. Domov důchodců patřil před pěti lety k prvním na celé Vysočině, který vybudoval speciální oddělení pro klientky s různými typy demence.

„Péče o tyto lidi je hodně individuální. Pracovnice s nimi pečou buchty, dělají ruční práce, háčkují, malují, prostě to, co si lidé byli zvyklí dělat. Hlavní je ale vyvolávání vzpomínek," dodal ředitel.

Na Alzheimerovu chorobu není lék. Léky ji mohou v počátečních fázích jen zpomalit. Jako prevence fungují právě zmíněné duševní aktivity, pozitivní přístup, zdravá životospráva a dostatek pohybu.

„Před chvílí jsme se vrátili z venku. Líbí se mi tu. Jsem vyučená holička, tak jsem ráda ve společnosti lidí," vykládala před odpolední svačinou čilá seniorka Marie Vávrová.

Hodně záleží 
na postupu nemoci

„Každá demence je jiná, i když určité rysy mají společné. Hodně vždy záleží na postupu nemoci, v jakém je rozsahu a také na povaze člověka. Horší vlastnosti se u většiny lidí projevují ve stáří," přemítala na základě svých zkušeností pracovnice domova Marie Pavlíková.

V roce 2000 trpělo Alzheimerovou chorobou v České republice zhruba 60 tisíc lidí, 
v roce 2008 už to bylo dokonce 120 tisíc lidí. Do roku 2040 bude pacientů s různými demencemi a Alzheimerovou chorobou až dvojnásobný počet. Důvod je jednoduchý – populace stárne.

Co je Alzheimerova nemoc?

Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907. V té době se považovala za nemoc vzácnou. Nyní se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi miliónů obyvatel Evropy.
- Nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. 

Zdroj: Česká Alzheimerovská společnost