V současné době žijí v humpoleckém domově děti ve věku od 10 do 22 let. „Starším dětem už leží v hlavičkách, co budou dělat až jednou domov opustí, takže si většinou přejí něco, co by potom využili v domácnosti. Většinou se tedy jedná o praktické dárky,“ prozradil ředitel dětského domova Humpolec Pavel Matoušek.

Menší děti si Ježíškovi ve většině případů píší o hračky. „Dárky pro děti řešíme formou Stromu splněných přání, který pořádá rádio. Větší i menší dárky pak děti dostávají také díky našim sponzorům. A co nepřinesou sponzoři, to nakoupíme ze svých vlastních prostředků, aby děti dostaly opravdu to, co si přejí,“ informoval Pavel Matoušek.

Děti navíc myslí, co se týče dárků, i na ostatní. „Některé děti také vyrobí nebo koupí nějakou maličkost pro druhé. Navzájem se obdarovávají především sourozenecké dvojice,“ doplnil Matoušek s tím, že menší děti si navzájem vyrábí přáníčka.

V humpoleckém domově žije 28 dětí. Slavit letošní Vánoce tam však bude dětí dvacet. Ty ostatní totiž na svátky odjedou do svých rodin. „Číslo dětí, které v domově na Vánoce zůstanou, je dost vysoké. Dvacet dětí totiž nemá kam odjet, a to je na tom to nejsmutnější,“ zoufal ředitel humpoleckého domova.

Děti z Trojlístku, centra pro děti a rodinu Kamenice nad Lipou, stráví Štědrý den společně, avšak o pár dní dříve. „Protože některé děti odjíždí na Vánoce ke svým rodičům, tak Štědrý den tradičně slavíme 21. prosince,“ vysvětlila ředitelka kamenického Trojlístku Jana Fárová.

Dodala také, že Štědrý den a celkově Vánoce však oslaví klasicky. „Děti si pečou cukroví, ozdobí stromek a také dělají výzdobu do oken. Nezapomínáme ani na zvyky, takže společně pouštíme lodičky nebo rozkrajujeme jablíčko,“ nastínila Fárová, jak vypadají Vánoce v kamenickém Trojlístku.

Dárky pod stromečkem najdou i děti z kamenického centra pro děti a rodinu, které jsou zapojeny do projektu Daruj hračku. „Ve středu 20. prosince pojedeme na galavečer do Havlíčkova Brodu, kde dárky díky zmíněnému projektu pro děti dostaneme. Dlouhodobě s námi spolupracuje i město Brtnice, které dětem také plní jejich přání,“ pochvalovala si Fárová s tím, že letos budou mít děti štědré Vánoce.

Děvčata si podle Jany Fárové přejí například náušnice, oblečení nebo šminky a chlapci většinou sní o sportovním vybavení, jako jsou kopačky, dres či míč.