Organizátorka zpívání v Rodinově Marie Jůnová tak během sobotního odpoledne roznesla všem tamním obyvatelům pozvánky, ke kterým také připojila, co si rodinovští nesmí ve středu zapomenout doma. „Na výzvu Deníku jsem místním vytvořila pozvánky a dopsala k nim, aby si s sebou vzali baterku, jelikož minulý rok jsme u stromečku na noty moc neviděli," vzpomínala Jůnová.


Dodala také, že zkoušet si koledy předem nebudou. „Učitelka Pavlíčková, která nás na klávesy doprovázela i minule tyto koledy zná, takže ve středu budeme zpívat rovnou naostro," řekla Jůnová s tím že, během příprav ještě bude péct buchtu, aby měli při následném posezení v místní hospůdce, co zakousnout.


Naopak v Horní Cerekvi si chtěli zpěv koled s hudebním doprovodem předem nacvičit. „V sobotu jsme měli mít zkoušku s kapelou, ale protože několik děvčat onemocnělo, museli jsme ji zrušit," prozradila organizátorka zpívání v Horní Cerekvi Ludmila Vopálková. „V neděli ale trénovaly děti ze základky, které ve středu před zpíváním sehrají divadelní představení zvané Příběh z Betléma," řekla Vopálková.


Letos se ale na Česko zpívá koledy v Horní Cerekvi připravovali svědomitěji. „Protože loni přišlo zpívat zhruba 200 lidí a my na to nebyli připraveni, letos jsme si na akci pozvali profesionálního zvukaře," pověděla letošní novinku Vopálková.


Na středeční zpívání se připravují i v Polesí. „Pět předem určených koled si ve středu před akcí zkusíme zahrát se dvěma kamarády. Trénovat tolik nemusíme, protože tyto písničky dobře známe. Je ale pravda, že s manželem občas zkoušíme i doma, protože ve středu chceme zpívat dvojhlasně, tak abychom to uměli," přiblížila přípravy v Polesí Tereza Kottová.


Jak také řekla, pro děti budou připravené skořápky, takže se k hudebnímu doprovodu budou moci zapojit i ti nejmenší. „Ve vsi vedeme mateřské centrum, kde máme spoustu nástrojů, takže je na Česko zpívá koledy taky přineseme a zahrát si budou moci třeba i dospělí," řekla Kottová.


S přípravami to u nich prý není tak horké. „Teď se akorát domlouváme na nákupu, protože večer chceme místním nabízet svařák a dětem svařený džus," ukončila Kottová. Středeční zpívání v Polesí doprovodí tóny kytary, dobra, kláves a dokonce i basy.