Na jednotlivých stanovištích na nejmenší čekaly postavy, které dobře znají z českých pohádek jako Princ a Večernice, Ať žijí duchové nebo třeba Mach a Šebestová, jimž samozřejmě nechyběl ani Jonatán. Malí návštěvníci od nich za splnění zadaného úkolu sbírali razítka, která v cíli směnili za odměnu.

Jen tak nepoužili své tiskátko ani Lotrando a Zubejda. „Zubejda měla hlad a Lotrando měl košíček s chlebem. Musela jsem ho vzít, běžet okolo kuželek za ní a chleba jí donést," popsala malá Kristýnka úkol, který ji bavil. Jak také prozradila, v pohádkovém lese byla v sobotu úplně poprvé.

„Na našem stanovišti bylo úkolem připravit do košíčku dárečky pro Karkulčinu babičku. Děti se přitom nemusely přesně držet pohádky, mohly naplnit košík tím, co by jí samy donesly. Byly šikovné, většinou úkol splnily ochotně," pochválila návštěvníky lesa Marie Blažková neboli Červená Karkulka.

Do pohádkového lesa se podle ní přišly podívat hlavně děti ve věku pro mateřskou školu až první třídu, ale našly se i mladší 2 let a pár starších školáků, kteří třeba doprovázeli malé sourozence.

Nic děsivého v lese na děti nečekalo. „Potkaly jsme čerta, ale nebály jsme se ho. V pohádkovém lese se nám líbilo," shodly se další malé návštěvnice Bára a Deniska.

Na organizaci pohádkového lesa se podíleli kromě zaměstnanců Fokusu i uživatelé jeho služeb nebo dobrovolníci z Dobrovolnického centra Fokusu. „Dále se přidalo pár kamarádů a známých a přestrojili se i tři zahraniční dobrovolníci z Hodiny H," uvedla vedoucí pelhřimovského střediska Fokusu Vysočina Marie Doudová.

Z kostýmů, které měly pohádkové bytosti na sobě, byly podle jejích slov některé zapůjčeny z divadla, další byly Fokusu – ušité v chráněné dílně – a něco málo dokoupili.

Jak dodala, akci uspořádali s cílem prezentovat organizaci a informovat veřejnost o její činnosti. V rámci Týdnů pro duševní zdraví se uskuteční i další určené nejmenším. „Ve čtvrtek 26. plánujeme opět v sadech Psí den s dobrovolníky. Přichystán je jak odpolední, tak dopolední program, aby mohly děti přijít se školou. Den nato jim dopoledne zahraje Divadlo Hralous v městském divadle pohádkové představení," pozvala na další program Marie Doudová.

Dominika Dufková