Na dvou hektarech tam vlastně vznikne malá nová čtvrť se dvěma ulicemi a klidovou zónou. Jde o prostor na kraji města, orientovaný na jih a západ.

„V minulosti město pro tento účel nabízelo jen jeden až dva pozemky, navíc v různých lokalitách, takže byl problém s jejich roztříštěností. Zde jsme se dopracovali k tomu, že připravíme k zasíťování větší kus plochy tak, aby umisťování parcel včetně sítí mělo hlavu a patu," vysvětluje starosta města Karel Štefl.

Plusem podle něj je i to, že prostor plynule naváže na stávající ulice a veřejné osvětlení. Velikost parcel je většinou mezi osmy sty a tisícem metrů čtverečních, i když v plánu jsou i dva pozemky o velikostech 450 a 700 metrů čtverečních.

Konečná cena parcel pro zájemce zatím není stanovená, ale finanční náklady na odkoupení a zasíťování se budou pohybovat někde mezi 450 a 550 korunami za metr čtvereční. „Nechceme na tom vydělávat, chceme hlavně do města přilákat mladé rodiny," dodává starosta Štefl.
Město se chystá do přípravy parcel investovat celkem asi deset milionů. Jednou z hlavních položek je výkup pozemků, kdy do této chvíle radnice za větší třetinu plochy zaplatila už skoro 1,7 milionu korun. Celý výkup má vyjít na přibližně pět milionů, mohou ho ale ještě snížit vzájemné směny pozemků.

„Byl bych rád, kdyby se letos pozemky podařilo vykoupit, na přelomu letoška a příštího roku zasíťovat a v průběhu roku 2016 prodávat," nastiňuje chystaný harmonogram starosta.

Parcely se budou připravovat ve dvou etapách. Kromě parcel pro rodinné domy je v lokalitě naplánovaný i pozemek pro výstavbu dvou činžovních domů včetně parkovacích míst a parčík s lavičkami a atrakcemi pro děti.

Cyklostezka do Žirovnice

Počátečtí zastupitelé také schválili záměr stavby cyklostezky z Počátek do Žirovnice. Stejně jako před nedávnem to samé odsouhlasili žirovničtí zastupitelé. Zatím je ale celý projekt stezky mezi dvěma odvěkými „rivaly" teprve na začátku. Starosta Karel Štefl vidí jeho uskutečnění nejdřív za čtyři roky. Cyklostezka by měla jít po jižní straně krajské silnice, ke které ale nebude zcela přiléhat. Zvlášť při výjezdu z Počátek částečně využije polní cesty, která se od silnice odklání a na rozdíl od ní směřuje k Žirovnici víc napřímo. Obě města nyní čeká výkup pozemků. Celkem by stezka měla vyjít asi na pět milionů, města budou hledat možnosti dotací.