Kromě samotného supermarketu by ale ve zmíněné lokalitě mohly vzniknout další obchody. „Nejdříve tu budou provozovat supermarket a podle toho, jaký o něj bude zájem a jaké tu budou tržby, budou uvažovat o přístavbě další obchodní plochy,“ prozradil starosta Štefl.

Podle některých obyvatel se vznik supermarketu v Počátkách projeví negativně v centru města. „Odkloní se ruch z centra a tím se vytvoří umělé, jakési nové obchodní centrum za městem. Proto je podle našeho názoru důležité záměr diskutovat s obyvatelí a vyhodnotit klady i zápory této investice a její dlouhodobé dopady na fungování města,“ řekla Hana Veronika Konvalinková.

Z toho důvodu uspořádali počátecká KDU-ČSL a Společně pro Počátky veřejnou besedu, kde se k výstavbě supermarketu mohli vyjádřit nejen tamní obyvatelé. „Přítomno bylo asi sedmdesát obyvatel Počátek, ale debaty se zúčastnili také lidé z okolí, zejména ze Žirovnice,“ přemítala Konvalinková.

Zmíněné besedy se zúčastnili zástupci developera a Penny marketu, starosta Počátek, zástupci společnosti Flop, která má prodejnu v centru města v Horní ulici, a družstva Kamenice nad Lipou, které provozuje prodejnu Coop/Jednota v počátecké Stodolní ulici. „Zástupci Flopu i Jednoty shodně uváděli, že budou muset najít nějaký způsob, jak „přežít“, omezit počet pracovníků a tak dále,“ sdělila Hana Veronika Konvalinková.

Dodala také, že u občanů, kteří záměr vítají, převažuje pocit, že ve městě vznikne zdravá konkurence, která nikomu neublíží. Při bližším vysvětlení rizik a možnosti zániku obchodů v centru města, na náměstí a v Horní ulici, už jejich nadšení opadá.

Zdravou konkurenci vítá i Karel Štefl. „Vlastník pozemku navíc sám oslovuje prodejce a živnostníky z města. Ohledně samotného Penny marketu, jehož součástí bývá prodejna masa a uzenin, oslovili například Jana Prantla, který má v Žirovnici masný průmysl. Ten ale nabídku odmítl,“ řekl Karel Štefl.