Provozovatel vinotéky v Počátkách, Žirovnici a Kamenici nad Lipou Kamil Přech totiž nechal vyrobit speciální kolekci vín, připomínajících nejslavnějšího počáteckého rodáka, básníka a myslitele Otokara Březinu.
Jde o takzvané víno s příběhem. Láhev je polepená etiketou s kresbou Počátek z pera učitelky kamenické umělecké školy a počátecké obyvatelky Moniky Trkolové a Březinovým veršem „Všechno, nač slunce svítí, stává se krásným".
Víno je uloženo ve vystlané dřevěné bedničce, která na svém víku nese další Březinovo vyznání – tentokrát hold svému rodnému městu.
„I vzdálen nezapomínal jsem na drahé rodné své město, kde prožil jsem první léta svého mládí a kde pocítil jsem nejhlubší a pro celý život rozhodující dojmy," stojí v textu, který doplňuje kresba Březinova rodného domu, který byl mimochodem nedávno rekonstruován.
Autorem kresby je Libor Dedera z žirovnické umělecké školy. Láhev s popisem a etiketou vznikla ve spolupráci s ředitelkou počáteckého muzea Marií Filipovou.
Na adepta Nobelovy cenu za literaturu má ale bílé víno Müller Thurgau z vinařských sklepů Maryša ještě užší vazbu. Podle vlastních slov si totiž Březina rád dopřál takzvanou mělničinu, což je jakási počáteční a v Čechách dříve nejrozšířenější odrůda, pěstovaná na Mělnicku.
A právě základem vína typu mělničina je podle Kamila Přecha kromě Rýnského ryzlinku i Müller Thurgau, odrůda vyšlechtěná ve Švýcarsku roku 1882, shodou okolností v době, kdy čtrnáctiletý Březina napsal své první texty.
Václav Jebavý, jak se básník původně jmenoval, pocházel z chudé ševcovské rodiny a právě všeobecně dostupná mělničina byla nápojem těchto vrstev.

První vlaštovka

Sklepy Maryša navíc nesou název po nejznámějším díle bratrů Aloise a Viléma Mrštíkových a právě Vilém Mrštík stejně jako Otokar Březina v roce 1896 podepsal Manifest České moderny, který oproti předchozímu obrozeneckému pojetí literatury razil právo na osobité pojetí tvorby.
Exkluzivní série čtyřiceti vín, kus za 499 korun, je k mání v počátecké vinotéce Kamil Přech, ale časem by se měla objevit i na dalších místech.
„Víno, které se váže k našemu městu, určitě není špatný nápad propagace Počátek. Jsme domluvení, že by se mohlo prodávat na informačním centru a město by si také samo některé exempláře odebralo, aby je mohlo věnovat jako dárek při slavnostních příležitostech," vítá tento počin starosta Počátek Karel Štefl.
Přech chce další sérii „březinovských" vín vylepšovat třeba tím, že jedná i o možnosti zapůjčení počáteckého městského znaku na etiketu.
„Je to zatím taková první vlaštovka. V další sérii také uvažuji o tom, že by víno požehnal počátecký farář. Dříve bylo zvykem třeba o Velikonocích žehnat nejen potraviny, ale i víno, pivo a lihoviny," dodává majitel vinotéky, který by v budoucnu takto „tekutě" zpropagoval i další slavné rodáky z regionu. O konkrétních jménech ale zatím veřejně hovořit nechce.
Už dříve vinotéka přišla s Žirovnickými červánky (růžové víno) a Kamenickým ryzlinkem – ten lipovými tóny odkazuje k tamní památné lípě.