Ta letošní připadá právě na sobotu. Valchovskou alej od devíti hodin ráno zaplní lidé, kteří mají k přírodě blízko jako třeba řezbář Ivan „Dědek" Šmíd. Ten ze dřeva vytváří sochy, a to ne jen tak ledajakým způsobem –  k práci používá motorovou pilu. Dá se říct, že tento umělec je osvědčenou stálicí Dne přírody.

„Už ani nepočítám, kolikrát jsem v Počátkách na Dnu přírody představoval svou práci," usmál se Šmíd, který bydlí v Českém Ráji a do Počátek jezdí vždy rád. 

„Akce, kterých se zúčastňuji, si vždy vybírám. Jezdím hlavně tam, kde se cítím dobře, a počátecký Den přírody mezi takové akce rozhodně patří. Pořadatelé mají vždy všechno perfektně zorganizované, což také značně přispívá k pohodové atmosféře," pochvaloval si Šmíd.

V sobotu se na Dnu přírody neobjeví poprvé ani Miloslav Mikolášek a jeho psí spřežení, kteří patří k „domácím" aktérům. Ten návštěvníkům představí mushing, tedy jízdu s již zmiňovaným psím spřežením.

„Zájemci se budou moci seznámit s mushingem, pohladit si pejsky a děti si také vyzkoušejí, jaké to je se se spřežením projet," nastínil Mikolášek s tím, že o pejsky je mezi návštěvníky Dne přírody velký zájem.

Místo nitě hřebíky

A nebudou to jediná zvířátka, které lidé v Počátkách uvidí. Milovníky psů potěší ukázky policejní kynologie a seznámí se s canisterapií. Svou práci návštěvníkům představí počátečtí chovatelé a včelaři. K vidění ale budou i exotičtější zvířata, která přivezou ošetřovatelé z jihlavské zoologické zahrady.

Zvířátka se představí i v zábavné show rodiny Paldusovy, ve které lidé uvidí například opičku, lamu či velblouda.
Den přírody však nebude jenom o zvířátkách, ale i o ekologii. Letos poprvé se do programu zapojila i děvčata z počáteckého výchovného ústavu, která si připravila blok nazvaný Variace na ekologické téma.

„Ten se bude skládat z krátkého příběhu o tom, jak a proč se má třídit odpad. Pak bude následovat přehlídka devíti modelů šatů vyrobených z odpadových materiálů," prozradila Romana Hronová, pedagožka z počáteckého výchovného ústavu. Lidé tak uvidí, jaké pěkné kousky se dají vyrobit ze starých novin, plastových lahví nebo třeba igelitových tašek.

Ušít takové nevšední šaty ale nebylo podle Hronové nic jednoduchého. „Brzy jsme pochopily, že s klasickou jehlou a nití neuspějeme, tak se při šití ke slovu dostalo hlavně lepidlo, izolepa, ale i hřebíky a kladívko," uzavřela s úsměvem Romana Hronová.