Objekt, který v minulosti využívaly k bydlení asociální vrstvy občanů, vypadal podle starosty města Milana Šmída velmi špatně. „Po stavebně technické stránce byl objekt spíše v havarijním stavu, než aby se s ním dalo něco dělat. Kdyby nebylo regionálního operačního programu a našeho záměru, tak by město nikdy nemělo sílu pivovar opravit," řekl pro Deník starosta a pokračoval: „Myslím si, že jsme tam vytvořili důstojné místo pro knoflíkářskou expozici, protože knoflíkářství od Žirovnice odtrhnout nelze. Historické perleťářství má u nás velmi dobré zastoupení, na což jsme náležitě hrdí," dodal Milan Šmíd.

Návštěvníci mají možnost v expozici zhlédnout širokou škálu šicích strojů a malou ukázku pivovarnictví.Sice se to může někomu na první pohled zdát zvláštní, že se jedná o pivovar a nachází se tam expozice šicích strojů, ale ve městě se z pivovarnictví takřka nic nezachovalo. „Aby město provozovalo třeba malý pivovar, tak do toho se pouštět nechceme, protože by to stálo nemalé finanční prostředky," komentoval pro Deník starosta Žirovnice.

Perleťoví motýlci

V expozici knoflíkářství perleti v pivovaru návštěvníky jistě zaujmou perleťoví, prostorově úžasní motýli, hodiny, různé šperky či šperkovnice. Dále si lidé mohou poslechnout, jak přišel Josef Žampach do Žirovnice za svou milou a jak začal s výrobou perleťových knoflíků, až postupně po nedávnou historii, kdy Knoflíkářský průmysl měl v Žirovnici učňovskou školu pro perleťáře.

„V expozici šicích strojů doporučujeme zaměřit se na nejstarší stroj sbírky od firmy Wheeler a Wilson, která byla založená roku 1852 a další vystavené šicí a ševcovské stroje určené pro domácnost, pro krejčovské dílny, pro obuvníky, čalouníky, kloboučníky a kožešníky, které za léta sběratelské činnosti nashromáždil Jiří Vetýška," informovala Věra Daňhelová z Odboru kultury Města Žirovnice s tím, že aby mohli pracovníci historický pivovar v letních teplých měsících bezpečně větrat, nechali tam nainstalovat do oken a dveří mříže.

-----------------

Pivovar od historie po současnost

Byl postaven v Žirovnici už za vlády Vencelíka z Vrchovišť. Je zmíněn v kupní smlouvě, kterou uzavíral Petr Vencelík při prodeji žirovnického panství Albrechtovi z Gutštejna roku 1544. Projektovali ho italští stavitelé Baltazar Maggi a Antonio Cometto. Stavba začala 1589 a trvala asi do 1592. V žirovnickém pivovaru se vařilo pivo až do roku 1865. Poté zde byl hostinec.

Od 80. let 19. století byl využíván jako tělocvična Sokola a v roce 1924 byla část pivovaru přestavěna na byty. Zastupitelstvo města rozhodlo o revitalizaci pivovaru a získalo dotační finanční prostředky z EU, konkrétně z Regionálního operačního programu. Stavební práce na obnově budovy pivovaru začaly v roce 2009 a skončily v roce 2011.

Nyní je zde instalována Expozice knoflíkářství, šicích strojů a pivovarnictví.

Zdroj: Odbor kultury Města Žirovnice