Pro nemocné se nyní v podstatě nic nezmění, v budoucnosti by ale měl celý systém fungovat tak, že lékař pošle eNeschopenku zaměstnavateli a vše bude probíhat digitální formou. Papírové neschopenky se stanou minulostí. „Jde o to co nejvíce snížit a zjednodušit administrativu. Zatím je to více služba pro pacienta než pro lékaře,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

Hejtmanství se rozhodlo vše otestovat s předstihem, jelikož už od začátku příštího roku musí fungovat eNeschopenka ve všech nemocnicích v republice. Projekt mimo jiné ověří zabezpečení eNeschopenky za použití elektronického podpisu lékaře. „Vyzkoušíme si funkčnost, pelhřimovská nemocnice bude lépe připravena na ostrý start a my budeme mít dobrou praxi pro ty ostatní,“ vysvětlil náměstek.

Kraj Vysočina vyjde nový modul informačního systému v pelhřimovské nemocnici na téměř dvaapadesát tisíc korun. V ostatních nemocnicích pak bude aktualizace software zdarma, půjde totiž o legislativní povinnost.