Do pátku 5. dubna tak bude výjezd ze zmíněného parkoviště uzavřen. „Parkoviště bude pro veřejnost k dispozici, vjezd i výjezd bude probíhat pouze v části vjezdu s tím, že závora bude po dobu výkopových prací otevřená a parkovné zcela zdarma. Město Pelhřimov v této záležitosti žádá řidiče o shovívavost a opatrnost,“ informovala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Oproti nabíjecí stanici, která funguje od loňského října na parkovišti u tamního kulturního domu Máj, bude toto zařízení rychlonabíjecí. „Na parkovišti za radnicí by měla vyrůst rychlonabíjecí stanice, která výrazně zkracuje nabíjecí dobu.

Průměrná nabíjecí doba na stanici u kulturního domu Máj je zhruba tři hodiny, podle toho v jakém stavu automobil ke stanici přijede. U této nové stanice bychom mohli mluvit zhruba o 20 minutách, což si myslím, je výrazný pokrok,“ sdělil Josef Koch, jaký rozdíl mezi jednotlivými nabíjecími stanicemi ve městě bude.

Rychlé nabíjení dvou elektromobilů současně by mohlo na pelhřimovském parkovišti začít fungovat už letos.

Výstavbu nové stanice finančně zajistí společnost E-on. „Dobíjecí stanici, která leží u Máje, má v dikci město. Dobíjecí stanici, která bude stát za radnicí, má naopak pod palcem E-on. Jsme rádi za tuto spolupráci,“ řekl pelhřimovský místostarosta.

Nabíjecí stanice tohoto typu vyjde zhruba na jeden milion korun. „Vidím to jako další službu ve městě. U Máje se nabíjí poměrně hodně, máme o tom monitoring. Myslím si, že tato rychlonabíjecí stanice je o generaci dopředu. Určitě v tom smysl je,“ poznamenal Josef Koch.

Na Vysočině je hned několik možností, kde si mohou řidiči dobít svůj elektromobil či elektrokolo. Největší dobíjecí stanice leží u Vystrkova na Pelhřimovsku. V Jihlavě je pak možnost dobití v nákupní zóně v ulici Romana Havelky. Na Třebíčsku jsou nabíjecí stanice pro elektromobily u Jaderné elektrárny Dukovany a na Komenského náměstí v Třebíči. Přímo ve Žďáru nad Sázavou jsou tyto stanice například na parkovišti v Neumannově ulici, na náměstí Republiky či u penzionu V Kapli. Dobíjet se dá ale i v Bystřici nad Pernštejnem nebo v Novém Městě na Moravě. Naopak v okrese Havlíčkův Brod se zatím elektromobily nabít nedají.