Běh pro úsměv není jen sportovní aktivitou podporující dobrou věc, ale i příležitostí, jak strávit příjemný den s rodinou a přáteli. Za fondem i celou akcí stojí osmadvacetiletá Michaela Tulachová z Pacova. Té ani známým osobnostem – Ivě Pazderkové, Richardu Nedvědovi, Ondřeji Havlíkovi (En.dru) ani Lukášovi Pavláskovi není boj proti dětské obezitě lhostejný. Deník proto této mamince dvouleté dcery Julinky a zároveň výživové poradkyni položil několik otázek.

Za významný úspěch považujete založení Nadačního fondu Julinka, do kterého jste vložila značné úsilí a kus sebe. Jaký je jeho záměr?
Nadační fond Julinka byl založený především proto, že jsem chtěla uspořádat akci Běh pro úsměv a nevěděla jsem, kam peníze poputují. Fond byla třešnička na dortu. Společně s manželem jsme vymysleli, že budeme bojovat proti dětské obezitě. V regionu, ve kterém se vyberou peníze, tak se i zanechají. Po tomto ročníku zakoupíme trampolíny a jiná pohybová zařízení a budeme jimi vybavovat školky, školy a dětská hřiště na Pelhřimovsku.

V kterém roce jste fond založila a kdy vznikla myšlenka pořádat běžecké závody přímo v centru Pelhřimova?
První myšlenku jsem měla v roce 2013, kdy jsem začala běhat i já. Pelhřimov byl pro uspořádání závodů jasnou volbou.

Za sebou máte organizaci prvního ročníku. Jaké jste si z něho odnesla zkušenosti?
Druhý ročník se posunul především v tom, že jsem zjistila, jak důležití jsou přátelé. Hlavně na nich stojí charitativní akce. Dále jsem poznala, že akce nemusí mít třicet partnerů, ale že jich stačí klidně pět, ale těch hlavních. A zejména velcí partneři z prvního ročníku zjistili, že akce je fajn, je sympatická, a o to víc nás podpořili při tom druhém. V lednu jsem si upřímně myslela, že akci zruším, protože jsem měla hodně starostí. Neměla jsem ani nápady, jak druhý ročník otevřu. Během týdne se díky Městu Pelhřimov a jedné firmě všechno změnilo, otočilo a já zjistila, že druhý ročník bude brnkačka. Už se nebojím a vím, že třetí ročník bude bez problémů úplně.

Účastníte se závodu i Vy osobně a jaký vlastně máte vztah k běhání?
Běhat jsem chtěla už loni, ale kvůli značné organizační náročnosti v prvním ročníku jsem nakonec neběžela. Nyní už běhám asi o trochu aktivněji než na začátku. Když nemám čas, tak si jdu zaběhnout desítku a když vím, že je volněji, tak třeba půlmaraton. A jestli poběžím? Zatím jsem přihlásila pouze dceru a přemlouvám manžela, aby běžel za tým Pacovských hasičů, a já se rozmyslím asi až těsně před závodem.

Jaký je program letošního druhého ročníku?
Oproti loňskému ročníku do našeho hvězdného týmu patří i Lukáš Pavlásek, který společně s Richardem Nedvědem poběží s dětmi a dále En.dru, který bude nejen moderovat, ale poběží deset kilometrů. Iva Pazderková při prvním ročníku neběžela, jelikož ji přepadla nemoc, ale slíbila, že letos si zaběhne svůj rekord na pět kilometrů. Tento rok máme také nového partnera, pojišťovnu, díky které se mohou dětičky těšit na plno dárků od jejich maskota pejska Snoopyho. Novinkou jsou také trasy, loni byly dětské pouze pět set metrů a jeden kilometr.

Jaké budou tedy dětské trasy?
Pro ty nejmenší budou pouze po náměstí. Trasa na dva kilometry je koncipovaná pro větší děti a povede k Sadům a zpět. A pro dospělé pět kilometrů povede z náměstí směr Sady-Radětín a zpět, přičemž trasa na deset kilometrů jsou dvě kola. Poslední novinkou oproti loňskému roku je možnost běžet i v týmu, takže tímto bych ráda vyzvala firmy, školy nebo i oddělení v nemocnicích, aby se zaregistrovaly a vyhrály jako tým proti všem ostatním. Minimálně musí mít dva členy. Výsledný čas se potom vydělí počtem členů, takže nemusí shánět velký počet lidí. Co vím a mohu potvrdit, je informace, že poběží velký tým za Pacovské strojírny, s.r.o. a profesionální Hasiči Pacov.

Kolik máte zatím přihlášených?
K dnešnímu dni máme přes 165 registrovaných účastníků, což je skoro jednou tolik, než bylo loni ve stejnou dobu, tedy tři týdny před ukončením registrací. Ty jsou na webu www.behprousmev. cz pouze do konce dubna. Medaile čeká na každého, kdo se stihne zaregistrovat. Registrace pak budou možné i na místě, ale bohužel již bez dárečků a medailí. Budeme věřit, že letos nás nečeká 12°C a déšť a užijeme si krásný den, plný legrace a smíchu.

Kromě charitativní činnosti a pořádání této akce se věnujete výživovému poradenství. Je žít zdravě v dnešní době obtížné?
Asi jak pro koho. Pro mne už ne. Já jsem letos změnila svůj životní styl. Přestala jsem definitivně pít alkohol, i když jsem si předtím třeba skleničku vína za měsíc dala. A zároveň jsem značně omezila příjem cukru. Myslím si, že život je pro mě ohromně lehčí. Neprožívám tak intenzivně stres. Našla jsem lepší vztah sama k sobě a nezabývám se zbytečnostmi, kterými bych se zabývala dřív. Myslím si, že cukr ovlivňuje negativně mnoho situací v našich životech.

Jste expertkou na zdravou výživu, prozraďte mi – jsou Češi ve výživě specifičtí?
Jsou specifičtí v tom, že milují uzeniny a sladké. Především uzeniny jsou v dnešní době tak levné, že raději sáhnou pro párky k večeři, než aby se dělali s jídlem. Já říkám, že jídlo, se kterým je příprava, je pak zdravější a chutnější. Nedivím se ani, že např. lidé v Německu jsou na tom zdravotně daleko lépe než u nás. Mají racionálnější výrobky a méně nekvalitních uzenin.

Změna životního stylu chce bezesporu kompromisy. Jak se ale ze dne na den přeladit na jinou vlnu?
Jde to, a kdo říká, že nejde, tak spíš nechce a hledá důvody a výmluvy. Takovýto člověk hledá výmluvy ke svému životu celkově. Naštěstí mám klientů s tímto přístupem málo. Většinou za mnou chodí lidé, kteří se necítí dobře ve svém těle, jsou unavení, mají vysoký cholesterol, špatně se jim dýchá do schodů, ale naštěstí vědí, že to chtějí změnit. Já samozřejmě neměním razantně jejich stravu. Dám jim redukční jídelníček s tím, že jim skoro všechny jejich dobroty nechám. Už za týden změnu cítí a dokáží s tím žít zbytek života. Pokud se někdo vrátí ke svému starému způsobu stravování, tak se nemá stále tak rád a nic nepochopil. Takoví lidé se vymlouvají a upřednostňují neustále své okolí sami před sebou.

Jaké máte plány do budoucna?
Po vydání knížky mě lidé přesvědčovali, ať jdu psát druhý díl. Dalším plánem jsou nové oficiální webové stránky. Budu prodávat online video programy hubnutí, takže se mnou bude moci hubnout po webu kdokoliv.

Program Běhu pro úsměv, 23. května

9:00 200 metrů – ročníky 2013, 2014 (poběží Richard Nedvěd a Lukáš Pavlásek)
9:30 500 metrů – ročníky 2012, 2011, 2010 (poběží Richard Nedvěd a Lukáš Pavlásek)
10:00 1000 metrů – ročníky 2009, 2008, 2007 (poběží Richard Nedvěd a Lukáš Pavlásek)
10:30 2000 metrů – roč. 2009 a starší – čipy součástí startovní tašky
11:30 5 000 metrů (poběží Iva Pazderková)
13:00 10 000 metrů (poběží En.dru)