Na přibližně pětadvacet milionů korun vyjde stezka, která usnadní cestování na kole i pěšky z Pelhřimova směrem na Vokov, Pavlov a Rynárec. Radnice na ni získala finanční podporu ve výši osmnáct milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury, peníze na ni přidá i kraj.

„Jsme rádi, že tento projekt po třech letech příprav konečně dostal zelenou a bude se moci brzy začít stavět. Aktuálně připravujeme výběrové řízení,“ vyjádřil se pelhřimovský místostarosta Zdeněk Jaroš. Poprvé by se mělo začít stavět v říjnu letošního roku.

Ilustrační foto
Na školu i polikliniku: Pacov instaluje fotovoltaiku na městské budovy

S dokončením díla se pak počítá ve druhé polovině příštího roku. Cyklistická stezka bude měřit celkem tři a půl kilometru a v Pelhřimově se na ni lidé napojí u mostu přes řeku Bělou na křížení se Skrýšovskou ulicí. „Trasa potom bude pokračovat podél Kulíkova rybníka, povede pod Balkovým mlýnem, dále přes louky stále podél toku Bělé, přes křížení s pavlovskou silnicí a následně skončí přímo naproti odbočce na Vokov,“ nastínil vedení nové komunikace pro pěší a cyklisty pelhřimovský místostarosta. Z místa, kde má trasa končit, se po překonání železničního přejezdu lidé mohou poměrně lehce dostat i do blízkého Rynárce, na Pavlov se bude dát odbočit již před koncem stezky.

Již dříve člen investičního oboru Pelhřimova Tomáš Petera prozradil Deníku další detaily, dotýkající se této stezky. „Chtěli jsme, aby cyklostezka byla využitelná jak pro chodce, tak i cyklisty, ale i inline bruslení. Má být také kompletně bezbariérová včetně všech jejích napojovacích bodů. Vzniknou na ní také různá odpočinková místa,“ přiblížil Petera.

Zpevňování stávajících cest

Propojení Pelhřimova a třech zmiňovaných sídel bylo tématem ve městě už nějakou chvíli. Pokud se tam totiž člověk chtěl doposud dostat na kole, musel využít poměrně frekventovanou silnici 112.

„Nikde jinde v Pelhřimově není místo, kde by cyklostezka více chyběla. Mezi Rynárcem a Pelhřimovem teď prakticky neexistují přímé polní cesty a jízda po hlavní je dost nepříjemná. Navíc trasa podél řeky je pro cyklotrasu ideální, bez kopců,“ vyjádřil se k tématu například Matěj Marek.

Že je cyklodoprava ve městě aktuálním tématem, potvrzuje rovněž pelhřimovský starosta Ladislav Med. „Požadavky obyvatel na nové trasy nebo opravy těch stávajících jsou velmi časté a je to rozhodně jedna z našich priorit. Máme ostatně schválenou i koncepci rozvoje cyklodopravy a podle té chceme i nadále pokračovat. Není to jenom výstavba nových stezek, ale také zpevňování stávajících cest a podobně,“ přiblížil starosta.

První úsek zprovoznilo v Humpolci Ředitelství silnic a dálnic.
V Humpolci zprovoznili první opravený úsek průtahu. Podívejte se

Další trasa pro chodce a cyklisty nebo bruslaře vznikne ještě okolo rybníka Stráž západně od města. Stavba za zhruba patnáct milionů korun, kde jedenáct milionů opět pokryje dotace, obkrouží celou vodní nádrž. Ta je jedním z oblíbených vycházkových cílů místních. „Délka okruhu bude téměř třináct set metrů,“ upřesnil Zdeněk Jaroš.

I v tomto případě podle vedení města platí, že vyhlášení výběrového řízení na dodavatele stavby je aktuálně v přípravě. Světlo světa má spatřit ještě v srpnu. Ideálně již letos na podzim se tak může začít s budováním nové stezky. „Myslím, že v téhle lokalitě by mohla být stezka fajn. Podle mě ji lidi nejspíš budou využívat. Já sám se těším, až se po ní potom projedu,“ přidal názor místní Petr Kostka.