Bez ní budou mít pelhřimovští rodiče celkem tři další možnosti, kam své děti přihlásit. „Náhradu za sebe jsem hledala dlouho, ale bohužel jsem nikoho nesehnala. Pediatrů je zkrátka málo, a to nejen na Pelhřimovsku, ale v celé České republice," vysvětluje lékařka Hejduková.
Zároveň dodává, že podobný problém řeší například zubaři, kteří by rádi odešli do důchodu, ale nemají svou praxi komu předat.

Pojišťovna nového lékaře shání

„Na místo pediatra po paní Hejdukové jsme vyhlásili výběrové řízení, ale pochybujeme, že se někdo přihlásí," komentuje situaci Jana Martínková z pelhřimovské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pacienti se ale nemusí obávat, že by najednou neměli ke komu chodit. Většinu 
z nich převezme pediatrička Zdena Šimonová a ti, kteří 
k doktorce Šimonové chodit nechtějí, se přihlásí k jiným pediatrům v okolí.

Aktuálně má Zdena Šimonová asi osm set pacientů 
a téměř dvě stovky jí ještě od odcházející pediatričky Jany Hejdukové přibudou.
„Práce navíc to určitě bude, hlavně ze začátku, kdy se budeme s novými pacienty seznamovat. Před každou návštěvou si budu muset prolistovat jejich kartu, a když už
k nám pak budou chodit déle, to běžné ošetřování už tolik práce určitě nedá," popisuje proces přijímání nových pacientů Šimonová.

Další z možností, kam mohou rodiče své děti přihlásit, je ordinace Martina Buchala na Svatovítském náměstí 
v Pelhřimově. „Pan doktor Buchal je ale především alergolog. Pár dětských pacientů sice má, ale protože je jediným alergologem v okrese, tak větší část své praxe v nuje tomu," vysvětluje Martínková.

Tereza Konířová