Jednou z možností je svatostánek vrátit do původního stavu. Historická fotodokumentace se totiž zachovala. „Rehabilitace památkově chráněného objektu by měla být vytvořená v maximálně možné míře historické autentičnosti. A to včetně zastřešení,“ přiblížil návrh Jakub Svoboda z Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči.

Nehoda u Čáslavska. Ilustrační foto.
Víte, kde se bourá nejvíce na Pelhřimovsku? Na dálnici D1

Druhou variantou je udržení základních obrysů. Samotná rekonstrukce by směřovala do modernější stavby, která by získala prosklenou střechu. Poslední možností je zachování současného stavu raně barokní kaple. V tomto případě by se dočkala menších úprav, aby památka nechátrala.

Kvůli vícero možným řešením plánuje město vypsat architektonickou soutěž. Případné návrhy by se týkaly i zastřešení. Kromě obnovy modlitebního místa by zároveň vznikla cesta k němu. „Záměrem je obnovit kapli, která se může stát kvalitním a znovu životaschopným prvkem naší společnosti. Výsledek bude respektovat minulost a zároveň myslet na budoucnost pro další generace,“ předeslal vizi místostarosta města Josef Koch.