S nadílkou, která bude na Pelhřimovsku bohatá, je spojena také návštěva čertů.

Ve středu se čerti vyrojí například v domě čp. 10 na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Pekelná brána a rojení čertů tam začne úderem 15. hodiny. Část pekelníků se vydá spolu s mikulášskou družinou na obchůzky po městě, aby jen mírně postrašili ty hodné děti a těm méně hodným důrazněji připomněli, jak se mají správně chovat. Samotné Peklo pak pro tyto výjimečné chvíle chystá speciální program. Služebně nejvýše postavený čert se svými pomocníky tu s otevřenou náručí uvítá všechny malé i větší hříšníky, které si vezme v tento významný den patřičně „do parády". Vše potrvá, podle výdrže hříšníků, až do 18 hodin.

Z Pekla bude v 15 hodin vycházet i čertovská družina z pelhřimovského Domu dětí a mládeže. Ti stihnou mikulášskou nadílkou obdarovat dvacet rodin. „Letos byl o naše čerty opět velký zájem. Nakonec stihneme navštívit dvě desítky rodin z Pelhřimova," přiblížila Dana Kalinová z domu dětí a mládeže. Podle ní se obdarovávání dětí za poslední roky nijak nezměnilo. Vždy záleží na rodině, na jejich zvyklostech. „V každé rodině je to jiné. Někde Mikuláš s čertem dítěti nadělí balíček s ovocem a sladkostmi, jinde to zase rodina bere jako velkou slavnost a pak obdarováváme malými balíčky třeba i dospělé členy rodiny," nechala se slyšet Dana Kalinová.

Velká koncentrace čertů bude ve středu i na Pacovsku. Od 16.30 hodin se v pacovské sokolovně koná Mikulášská merenda. Na děti čekají kouzla, písničky a soutěže. Na závěr přijde Mikuláš a začne nadílka. Čert s Mikulášem přijdou i do pacovského Minipivovaru. Mikulášská besídka tam startuje v 17 hodin.

Strom rozsvítí ve středu

Zatímco jinde rozsvítili vánoční stromeček už o víkendu a rovnou si k této příležitosti pozvali i čerty, malé obyvatele Humpolce čeká mikulášská nadílka spolu s rozsvěcením stromu na Horním náměstí teprve ve středu.  Jako už tradičně tuto akci pořádá i letos sbor dobrovolných hasičů spolu se Střediskem volného času Humpolec a za podpory města. Čerti dorazí na náměstí v 15 hodin, Mikuláš přijede na radnici o hodinu později a rozsvítí vánoční strom za hudebního doprovodu žesťového souboru Základní umělecké školy Gustava Mahlera. Prostor Horního náměstí zaplní kromě dětí i různé atrakce, stánky s vánočním zbožím a občerstvením. Rodiče si podle upozornění pořadatelů nemají zapomenout vzít fotoaparát.

V Kamenici nad Lipou se už čtvrtým rokem ve středu odpoledne změní v peklo a nebe tamní zámek. „Čerti budou na děti čekat v zámeckém sklepení v gotickém sále, které poslouží jako peklo. Z něj se děti podívají i do nebe, které bude připraveno v expozici kovů, kde dostanou od Mikuláše dárečky," popsala Petra Pospíšilová z kamenického informačního centra.

Jak dodala, peklo i nebe bude otevřené od patnácti do sedmnácti hodin a jeho kapacita už je obsazena. „Účastníci si museli místa předem rezervovat. Měli jsme plno během dvou dnů," sdělila Pospíšilová s tím, že děti budou do pekla chodit po dvacetičlenných skupinkách. „Napřed měly být pouze čtyři skupiny, ale pro velký zájem jsme přidali ještě jednu," doplnila Pospíšilová.