Obecně závaznou vyhlášku, která vešla v platnost 10. července a zakazuje požívání alkoholických nápojů, kouření a užívání omamných, psychotropních a jiných látek výrazně ovlivňujících psychiku na veřejně přístupných dětských hřištích, schválili jednohlasně tamní zastupitelé. Ti k novému nařízení přistoupili na základě stížností občanů a uživatelů dětských hřišť.

Hrozí pokuta

Dodržování vyhlášky kontrolují v rámci svých obvyklých pochůzek policisté. Lidé, kteří svým chováním a pitím alkoholu znepříjemňují život ostatním spoluobčanům, by vyhlášku neměli brát na lehkou váhu, protože za své chování mohou následně od přestupkové komise dostat pokutu až do výše třiceti tisíc korun.

„Jsem ráda, že zastupitelé takto rozhodli, ale osobně bych to zakázala všude – kouření, pití alkoholu, požívání drog, prostě všude," přemítala Věra Borkovcová z Horní Světlé, která se nachází nedaleko Pojbuk. Libuše Dvořáková z Pacova k tomu dodala: „S vyhláškou souhlasím. Je to jenom správně. Osobně jsem se v Pacově s tímto problémem bohudík ještě nesetkala." Mezi riziková místa v Pacově patří náměstí Svobody, dále takzvaná Vala (pozn. redakce – jsou součástí zámeckého areálu v jeho jižní části) nebo bývalý vojenský autopark, kde se nachází skatepark či moderní dětské hřiště.

„Myslím si, že popíjení alkoholu a kouření není problém jenom Pacova, ale všech větších měst. U nás máme hlavně přes léto místa, která jsou více exponovaná a je tam mnoho nepořádku. Někteří lidé tam popíjejí alkohol a následně po nich zůstanou flašky, plechovky, PET lahve a cigarety. Na druhou stranu si říkáme, že to kompletně regulovat asi není možné, protože bohužel nepořádek tu bude asi každé ráno a na nás bude, abychom ho opět uklidili. Jsou jednoduše věci, které ze společnosti neodstraníme. Lidé nepřestanou pít alkohol a nezačnou po sobě uklízet, ale vzhledem k tomu, že nechceme, aby se takto činilo na konkrétních místech, tak jsme přijali tuto vyhlášku," zdůraznil starosta Pacova Lukáš Vlček.

Starosta zároveň dodal, že vyhláška platí i ve všech místních částech Pacova. Na dotaz Deníku, zda by v Pacově k větší bezpečnosti nepomohl kamerový systém, starosta odpověděl: „Je otázkou, jestli by nám pomohl. Policie dělá pravidelnou hlídkovou činnost ve městě.

Tam, kde se vyskytne problém, máme fotopasti. Párkrát se nám už vyplatily. A tam, kde jsme měli v minulosti určité problémy, třeba na poliklinice, už kamery máme," sdělil Lukáš Vlček.

Policisté rizikové lokality kontrolují pravidelně v rámci hlídkové služby. „Zatím policisté v Pacově žádný problém, kdy by byla porušena obecně závazná vyhláška, neřešili. Pokud by jej řešili, řádně by ho zadokumentovali a oznámení předali Městu Pacov. Přestupková komise by pak dotyčnému mohla udělit pokutu až do výše třiceti tisíc korun," informoval Martin Dušek z Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.
Popíjení alkoholu na veřejných místech už omezili třeba zastupitelé v Pelhřimově.