Peníze půjdou na opravu fasády. „Začali jsme ji opravovat ze severní strany už před dvěma roky. Teď v tom budeme pokračovat,“ prozradil farář, na co konkrétně dar využijí.

Sbírku město vyhlásilo loni na podzim poté, co kvůli nepříznivé epidemické situaci muselo zrušit tradiční světskou pouť. „Položili jsme si otázku, jaký je původní smysl poutí. Je to cesta za účelem návštěvy určitého poutního místa, které má náboženský význam. Rozhodli jsme se proto pojmout pouť tak, že i když skončí, tak po ní zbude něco trvalého,“ vysvětlil místostarosta Pacova Lukáš Vlček, který akci inicioval.

Nakonec tak lidé na transparentní účet přispěli bez pár drobných celkem 185 tisíc korun. Jak ale sdělil pacovský starosta Tomáš Kocour, nebudou to jediné letošní prostředky na opravu kostela. „Dlouhodobě se nám daří získávat prostředky od ministerstva kultury. Právě díky jim může být rozsah oprav kostela větší,“ pochvaloval si.

V dalších letech se pak dělníci přesunou na jižní stranu. „Tam jsou do soklu vsazené náhrobky, které je potřeba zrestaurovat. Budeme pokračovat hned, jak budou peníze. To víte, při takové velikosti kostela na jednom konci skončíte a na druhém můžete začít znovu,“ dodal s úsměvem farář Šmejkal.