V obci s více než 800 obyvateli totiž aktuálně roste po téměř čtyřiceti letech nová mateřská škola.

Porodnost sice rok od roku klesá, ale to nemění nic na faktu, že současná mateřinka už léta stavebně nevyhovovala, a proto bylo potřeba ji buď opravit, nebo postavit úplně novou. Zástupci obce proto neváhali a i za cenu financování z obecního rozpočtu, protože při žádosti o dotaci neuspěli, se pustili do stavby nové školky. Ta vzniká na základech jednoho ze dvou pavilonů starého školského zařízení, v tom druhém jsou nyní děti.

„Ve staré budově netěsnila okna, teplo utíkalo stropy i okny pryč. Starý objekt jsme proto loni zbourali a začali jsme s výstavbou nové budovy. Ta by měla být dokončena do letošního 30. června. Od nového objektu si slibujeme především snížení výdajů na vytápění," přiblížil starosta Obrataně Josef Hovorka.

A vzhledem k tomu, že se osvědčilo rozložení místností ve staré školce, nebude se nic měnit ani v té nové, pouze dojde ke zvětšení – budou o metr delší a o metr širší než dříve.

Prostory budou zařizovat v létě

Nyní jsou již v mateřince hotové betony a vnitřní omítky. Oficiální provoz by měl být zahájen letos 1. září. „Na novou školku se moc těšíme. Sice budeme mít přes prázdniny plné ruce práce se zařizováním vnitřních prostor, ale to vůbec nevadí. Hlavně aby bylo vše v první školní den řádně nachystáno," přiblížila zástupkyně ředitele pro Mateřskou školu v Obratani Kateřina Havlíková.

Kapacita nové mateřinky bude třicet dětí. Personál budou tvořit tři učitelky, uklízečka a kuchařka.

„Do školky dochází dvě integrované děti, o které se stará právě jedna učitelka, další dvě mají na starost zbylý kolektiv," dodal starosta s tím, že celkové náklady na stavbu činí i s daní osm milionů korun. V této částce není započítané vnitřní vybavení.

„Podali jsme žádost o dotaci na Evropský fond pro regionální rozvoj, kde jsme samozřejmě neuspěli. Stavbu tedy financujeme z vlastních prostředků s tím, že částku 4,8 milionu korun jsme si půjčili na deset let od banky," nechal se slyšet starosta.

Další částka, přibližně tři čtvrtě milionu korun, padne na vnitřní vybavení tříd, spacích místností či hracích koutků.

„Nová mateřská škola se v Obratani staví po téměř čtyřiceti letech. Kdysi jsme tu měli dvě školky s kapacitou šedesát dětí, ale ty byly plně využívány zhruba tři roky. Postupem času se zařízení přestěhovalo do budovy, kde sídlí dnes. Druhý objekt byl zpočátku využíván jako obchod, ale poté se zboural. Porodnost u nás klesá, stejně jako všude v republice. Krásně je to vidět na Vítání občánků. Loni jsme přivítali čtyři nově narozené děti a letošní rok to nevypadá o nic lépe," uzavřel starosta s přáním, aby se dětem od září v nové mateřince líbilo.