Mateřinka v obci s více než 800 obyvateli vyrostla po téměř čtyřiceti letech. Školka, jejíž výstavba vyšla zhruba na devět milionů korun, je určena pro třicet dětí. Další finance, zhruba tři čtvrtě milionu korun, si vyžádalo vybavení interiéru mateřinky. I přesto, že se představitelé obce snažili získat na stavbu dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj, úspěšní nebyli. Stavbu se tedy rozhodli financovat z obecních prostředků s tím, že částku 4,8 milionu korun si půjčili na deset let od banky.

„Člověkem, který se nejvíce zasloužil, že tato budova stojí, je pan starosta. Řekl bych, že výstavba školky byla v hodině dvanácté, protože teprve až po vyklizení staré budovy bylo úplně jasně vidět, jak moc bylo potřeba dát dohromady novou budovu. Při čtvrtečním dnu otevřených dveří pro veřejnost nás napadlo, že se měl udělat i den otevřených dveří původní budovy. Pak by všichni viděli, že objekt byl na hranici životnosti a potřeboval náhradu," nechal se včera slyšet ředitel Základní a mateřské školy v Obratani František Vostárek.

Netěsnila okna

Podle starosty Obrataně, Josefa Hovorky, byla stará budova v dezolátním stavu, netěsnila tam okna, teplo utíkalo pryč a celkově tam už nebyly pro děti ani personál důstojné podmínky.

„Školku jsme postavili pro děti a děti jejich dětí, tedy minimálně pro tři generace. Pro mě osobně postavení školky znamená zabezpečení výuky v mateřské škole na dlouhá léta, dále snížení úspor a především zlepšení pracovních podmínek pro všechny zaměstnance. Realizace nové školy nám trvala bezmála osm let," řekl včera pro Deník Josef Hovorka s tím, že o rekonstrukci původního objektu vůbec neuvažovali.

„Jsem zastáncem toho, že je vždy lepší starý objekt zbourat a postavit nový," dodal starosta.
Stará budova školského zařízení tedy ustoupila novému objektu, který se pyšní žlutooranžovou fasádou s bezbariérovým přístupem. Rozložení vnitřních místností zůstalo stejné. Pouze došlo k jejich zvětšení – jsou zhruba o metr delší a o metr širší.

„Doufám, že se ve školce bude dětem i zaměstnancům líbit," uzavřel starosta.