Tamní jedenáctičlenné zastupitelstvo tvoří pět zástupců Sdružení nezávislých kandidátů v čele s minulým starostou Pavlem Martínkem a další tři subjekty, které mají po dvou mandátech: Sdružení místních částí, Sdružení nezávislých kandidátů I a Za nový Nový Rychnov.

Na ustavujícím zastupitelstvu došlo při volbě starosty k patu, kdy předešlý starosta Martínek získal pět hlasů svého sdružení a kandidátka SNK I Iva Reichová pět hlasů od zbylých tří subjektů. Sama se ale při volbě zdržela hlasování, takže nikdo nedostal většinu hlasů. Zvolen byl jen místostarosta, kterým zůstává Milan Vopálenský, člen stejného sdružení jako Reichová.

„I když šlo spíše o technické důvody, hlasování nelze vzít zpět. Starosta by měl být zvolen na dalším zasedání, které je předběžně stanoveno na 18. listopadu," řekl Vopálenský, který teď nahrazuje starostu.

„O funkci starosty se znovu budu ucházet, i když samozřejmě zvolena být nemusím," uvedla Iva Reichová, mj. pořadatelka Novorychnovských stezek.

Nyní je v Rychnově aktuální to, že vláda v jeho a pěti katastrech obcí Jihlavska povolila průzkum pro jaderné úložiště. Reichová zastává stejný názor jako Martínek a Vopálenský, že městys je zásadně proti úložišti i průzkumu a neobměkčí ho ani 2,4 milionů ročních kompenzací.

V pondělí se má místostarosta sejít se zástupci SÚRAO. Všechny obce se po ustavení svých vedení chtějí prostřednictvím právního zástupce proti průzkumu odvolat.